Русия разби Хърватия със 101:78 в Истанбул в последния от 1/8-финалите на европейското първенство по баскетбол. Последният 1/4-финалист на турнира ще спори с Гърция за място в следващата фаза.

Първите две части бяха равностойни и нито един от двата тима не успя да се откъсне в резултата с повече от 6 точки. На почивката руснаците водеха само с 46:42, но в третата част се развихриха , а Швед правеше каквото пожелае. Малко след началото на последната четвърт разликата бе 20 точки за Русия, а до края хърватите не намериха сили за обрат.

Алексей Швед изигра страхотен мач за Сборная и записа „дабъл-дабъл” - 27 точки и 12 асистенции. Дмитри Кулагин и Андрей Зубков пък завършиха с по 14 точки на сметката си, а за 14 минути Виталий Фридзон добави 13 точки.

Боян Богданович реализира 28 точки за Хърватия, Дарио Шарич добави 13, а Лука Зорич се отчете с 11.

Гърция и Русия ще спорят в единия от 1/4-финалите, а останалите три двойки в тях са Германия - Испания, Словения - Латвия и Италия - Сърбия.