Националният отбор на България по баскетбол загуби от Литва с 69:84 последния си мач от група “С” на европейското първенство в Полша. По този начин нашите се прибират след три загуби - от домакина Полша, Турция и Литва.

Въпреки резултата, който е 15 точки в полза на литовците, момчетата на Пини Гершон изиграха най-добрия си мач на първенството, водеха в голяма част от срещата и само 4 минути не им достигнаха, за да се поздравят с крайния успех.

Най-резултатен за българите беше Ърл роуланд с 18 точки, Тодор Стойков добави 16, а Деян Иванов завърши с 11.

Кщищоф Лавринович реализира 16 точки, Марийонас Петравичиус доабви 13, а Линас Клейза завърши с 10 за успеха на Литва. С тази победа тимът на Рамунас Батаутас се класира за втората фаза на Евробаскет 2009.

Нашите загубиха първата част с 22:25, но спечелиха втората с 19:16. Тодор Стойков вкара тройка и резултатът стана 33:31 за литовците, а след това Ърл Роуланд изравни - 33:33. НАшите поведоха за втори път в мача след началното 2:0 при резултат 37:36, след това при 41:38, но полувремето завърши при резултат 41:41.

Третата част отново бе за литовците и я спечелиха с 16:15, въпреки че водехме почти до края.

Последната и решителна последна част започна лошо за нашите, след като Ясаитис увеличи аванса на литовците за 59:56, но Филип Виденов изравни с тройка за 59:59. По-късно Делининкаитис и Явтокас бяха точни за 62:59, 7:27 минути преди края на срещата. Калоян Иванов направи 61:64, но Дариуш Лавринович увеличи аванса на Литва за 61:66. Ърл Роуланд отново намали за 63:66 и бе фаулиран, след което отбеляза от линията на наказателния удар за 64:66. Линас Клейза обаче бе точен за 68:64, а 4 минути преди края нашите изпуснаха златен шанс да намалят резултата, след като Деян Иванов допусна да направи двоен дрибъл. След това тройка на Дариуш Лавринович съвсем ни „закопа" за 64:71. След това Калоян Иванов вкара за 67:74, но кош и фаул на Петравичиус направи резултата 67:78 за литовците, малко повече от две минути преди края на мача. „Трикольорите" не спряха да се борят докрай, но въпреки това отстъпиха с 69:84./БЛИЦ