България се наложи изстрадано над Италия в евроквалификация с 81:80. Това бе първият успех на нашите над този съперник след 41 години.
България победи изключително драматично Италия в баскетболна евроквалификация и по този начин записа трети пореден успех. Нашите се наложиха с 81:80 (25:23, 16:19, 22:18, 18:20). Победата над Италия бе първа за нас след 41 години суша. Нашите направиха страхотен мач, но в защита допуснаха доста грешки. Италианците се скъсаха да вкарват от зоната за три точки, като бяха почти безгрешни. С най-много точки за България се отчете Филип Виденов – 21, 13 добави Тодор Стойков, а 10 Стефан Георгиев. За гостите най-много точки вкара Болери – 19.
В първата част момчетата на Пини Гершон отстъпваха почти през цялото време, но накрая успяха с кош и фаул да завършат с две точки пред противника - 25:23.
Във втората част българите направиха няколко груби грешки в защита, което позволи на италианците все пак да излязат напред в резултата и да се оттеглят с точка преднина.
Третата част българите показаха, че имат сили да спечелят двубоя и 3 минути преди края водеха с 56:46, като това бе най-голямата преднина в срещата. Последва кош на гостите, но Виденов с тройка върна десетте точки разлика в наша полза - 59:49. След това Митко Ангелов вкара два фаула за 61:50, като това вече бе рекордната преднина в двубоя. Последваха обаче кошмарни две минути за нашите, а гостите направиха десет поредни точки и резултатът бе 61:60 малко преди края. Джабер обаче успя да вкара два фаула и в крайна сметка третата част завърши при 63:60.
В четвъртата част италианците пак почнаха с тройка – на Морденте – 65:66. След това Стефан Георгиев отбеляза за 67:66, но гостите вкараха нова тройка 67:69. В този момент на преден план излезе Тодор Стойков, който също наниза от трите точки за 70:69, но Витали от гостите отвърна също с три точки 70:72. Деян Иванов вкара два фаула, за да изравни резултата 72:72. Гостите поведоха след нова тройка, но Тошко Стойков изравни също след три точки – 75:75. Стефан Георгиев – Торо изведе нашите напред в резултата за 77:75, Деян Иванов добави от два фаула нови две точки – 79:75. Най-резултатният за италианците Болери върна тима в резултат след поредната си тройка 79:78. Гостите вкараха две точки за 79:80. При този резултат нашите изпуснаха борбата под коша при атака на “адзурите”. Филип Виденов обаче вкара за 81:80, но италианците имаха време, за да завършат двубоя с последната сирена. При едно подаване обаче наш баскетболист пресече топката и тя излезе в аут. Оставаха малко повече от 3 секунди, при които италианците не успяха да вкарат и с това загубиха двубоя.
Следващите мачове на България са гостувания на Унгария и Сърбия. Нашите имат три победи от три мача, а само класиралият се на първо място добива право за директно участие на европейското първенство догодина в Полша./БЛИЦ

България - Италия - 81:80 (25:23, 16:19, 22:18, 18:20)

България: Филип Виденов 21, Димитър Ангелов 11, Тенчо Банев 1, Тодор Стойков 13, Ибрахим Джабер 8 (Деян Иванов 17, Йордан Бозов 0, Стефан Георгиев 10, Чавдар Костов 0, Божидар Аврамов 0)

Италия: Матео Сораня 13, Марко Морденте 11, Масимо Булери 18, Валерио Аморозо 0, Лука Инфанте 2 (Даниеле Чинчарини 1, Стефано Манчинели 3, Джузепе Поета 0, Лука Витали 12, Луиджи да Томе 17, Андреа Микелори 3, Алесандро Чиитадини 0)

Съдии: Лазаров Вореадис (Гърция), Мехмет Кесератар (Турция), Серхий Зашчук (Украйна)    Зала “Универсиада” – 3500 зрители