Мъжкият национален отбор на България по баскетбол спечели с 84:70 в Беларус и завърши с четири победи от четири мача участието си в група D на предварителните световни квалификации. Националите ни си бяха осигурили класиране в следващия етап още преди няколко дни, но сега и финишираха на първо място в групата. В събота Беларус ще гостува на Португалия в директен сблъсък за втората позиция.

Домакините поведоха с 5:0, но българските национали отвърнаха с 14 безответни точки и се откъснаха в резултата. След първите 10 минути България водеше с 6 точки – 21:15, а на почивката преднината на националите ни нарасна – 46:38.

Баскетболистите на Беларус на няколко пъти се доближаваха до България, но Чавдар Костов връщаше преднината с успешни стрелби за три точки. След 30 минути игра българите водеха с 65:60 и след още 11 поредни точки, 5 от които на Александър Везенков, разликата стана 76:60. До края на срещата България не допусна изненади и спечели с 84:70, записвайки четвърта поредна победа.

Чавдар Костов завърши с 21 точки и 3 борби. Александър Везенков приключи с 18 точки, 7 борби, 2 асистенции и 2 отнети топки, а Александър Янев вкара 10 точки и овладя 5 борби. Дий Бост не бе на висота, но реализира 8 точки, даде 6 асистенции и отне 6 топки. За Беларус най-резултатен бе Виталий Лютич с 18 точки. Яухени Белянкоу се отчете с 12 точки, а Александър Кудрауцау имаше 11.