Григор Димитров спечели титлата от турнира категория АТП 500 в мексиканския град Акапулко. На финала българинът надигра южноафриканеца Кевин Андерсън с 2:1 сета (7:6 (1), 3:6, 7:6 (5). Двубоят продължи точно 2:58 часа. Срещата трябваше да започне около 05:00 часа българско време, но се забави заради женски двубой на същия корт. Финалът на Григор стартира малко след 06:00 часа българско време и приключи няколко минути след 09:00 часа. Това е втора титла за Димитров в кариерата му от турнири на АТП ниво. Първата спечели миналата година в Стокхолм, когато надви Давид Ферер. Тогава обаче надпреварата беше от по-ниската категория АТП 250. Григор вече има три финала, от които два спечелени и само един загубен – от Анди Мъри в Бризбейн в началото на миналата година.

Освен престижната титла и признанието на фенове и специалисти, Гришо си осигури солиден чек за 316 000 долара от наградния фонд и 500 точки за ранглистата, които ще го изкачат до рекордното в кариерата му №16 в света. Това означава, че в Индиън Уелс Димитров ще е в групата на поставените от №9 до №16.

Днешната среща протече изключително драматично и като цяло трудно за Григор. В първия сет никой от двамата не направи пробив и се стигна до тайбрек, в който българинът бе изключително силен и даде само една точка на противника. Във втория сет обаче Андерсън се възползва от мощните си сервиси и непредизвикани грешки на Григор, направи пробив, който му бе достатъчен, за да изравни резултата в сетовете. В третия сет Димитров започна лошо, допусна пробив и Андерсън поведе с 3:1. Хасковлията върна пробива за 4:4, след което двамата спечелиха подаванията си до 6:6. Мачът влезе в нов тайбрек, в който Григор Димитров спечели със 7:5 точки.

КЕВИН АНДЕРСЪН - ГРИГОР ДИМИТРОВ 1:2 сета 6:7 (1), 6:3, 6:7 (5)

ПЪРВИ СЕТ
Двубоят започна със сервис на Григор Димитров и дълго разиграване. Българинът затвори гейма и поведе с 1:0 при резултат 40:30. Във втория гейм южноафриканецът нямаше проблеми на свой сервис и с лекота изравни за 1:1. В третия гейм същото повтори и Григор Димитров, който за разлика от първия си сервис гейм, този път спечели без проблеми и поведе с 2:1. В четвъртия гейм Андерсън застана на сервис, резултатът стана 30:30, но №21 в света от Южна Африка поведе с 40:30. 203-сантиметровият тенисист изпрати нов мощен сервис, на който Григор отговори с мрежа и Андерсън изравни за 2:2. В петия гейм Григор Димитров набързо поведе на свой сервис с 30:0, а след това и с 40:0. Българинът обаче направи грешка до мрежата, а след това изпрати топка в аут за 40:30. Андерсън стигна и до равенство 40:40 след неубедителна игра на българина след ретур. Григор обаче бързо взе аванс, но отново резултатът стана 40:40 заради топка в мрежата. Последваха две точки за Димитров, с което трудно затвори гейма и поведе с 3:2. В шестия гейм резултатът стигна до 30:30, но късметът помогна на Кевин Андерсън, топката се закачи в мрежата и падна в полето на българина за 40:30. След това българинът сам сбърка и прати топката в мрежата, с което Андерсън изравни геймовете – 3:3. Григор Димитров отново поведе на свой сервис с 4:3, след като не допусна изненада, съперникът му направи само една точка. В осмия гейм Григор беше най-близо до пробив, след като поведе с 30:15. След това обаче южноафриканецът обърна резултата до 40:30, а след нов мощен gri.jpgсервис и последвал удар в дълбочина изравни геймовете – 4:4. В деветия гейм се случи най-неприятното, Григор показа колеблива игра и допусна да бъде поведен с 40:0. Българинът спаси първия брейкпойнт, спаси и втория след “ястребово око” и аут на Андерсън. Григор се измъкна! Направи 40:40 след грешка в мрежата на южноафриканеца. Григор отново принуди Андерсън да сгреши, който изпрати топката в аут за преднина на българина. Димитров успя да задържи подаването си и поведе с 5:4 гейма. В десетия гейм Григор отново стигна до шанс за пробив, след като първо поведе с 30:15, а след това и с 40:30. Андерсън обаче изравни и дори взе предимство при 40:40. След ново равенство 40:40 южноафриканецът направи две поредни точки и изравни геймовете за 5:5.На следващия свой сервис Григор Димитров не срещна затруднения, заби ас за 40:15 (негов втори в мача) и след това поведе с 6:5. На свой сервис Кевин Андерсън се затрудни, резултатът мина през равенства 15:15, 30:30 и няколко пъти 40:40. В крайна сметка южноафриканецът стигна до 6:6 гейма. В тайбрека първата точка бе за Григор Димитров. Последва аут на Кевин Андерсън и българинът поведе с 2:0. Световният №21 от Южна Африка сгреши елементарно до мрежата и Григор дръпна с 3:0, а след това нашето момче заби ас за 4:0. Димитров избухна в отиграване за 5:0. Той първо спаси топката от клекнало положение, изтича до мрежата и реализира. Едва в този момент Андерсън върна една точка за 1:5. Южноафриканецът изпрати топката в аут за 6:1 за Димитров, който спечели тайбрека със 7:1 точки, а с това и сета със 7:6.

ВТОРИ СЕТ

В началото на втория сет Кевин Андерсън смени електриково зелената си фланелка с подобна на тази на Григор – сива. Южноафриканецът застана първи на сервис и поведе с 1:0 гейма много трудно и след равенство 40:40. Още в първия сервис гейм Григор Димитров показа колебание и допусна резултат 15:40. Последва и първият пробив в мача, направи го Кевин Андерсън за 2:0 гейма.В този момент Андерсън усили значително сервисите си и по-скоро Григор трудно ги отиграваше. Южноафриканецът поведе притеснително с 3:0 гейма, затвърждавайки пробива, след като не даде нито една точка на българина. Григор Димитров се поокопити и успя да намали на 1:3 гейма, след като спечели следващото си подаване. В петия гейм резултатът стигна до 40:30, Григор имаше възможност поне да изравни, но Кевин Андерсън задържа подаването си и поведе с 4:1 гейма. Григор Димитров спечели също своето подаване за 2:4 гейма, след като допусна само една точка от страна на противника. Кевин Андерсън поведе с 5:2 и ще сервира за мача, след като спечели своя сервис гейм без особени трудности. Григор Димитров спечели следващото си подаване и намали на 3:5 гейма, след като фиксира резултат 40:15, последната точка от които беше директно от сервис. Кевин Андерсън не допусна изненада и затвори сета, след като спечели подаването си. В последния оказал се гейм за втората част южноафриканецът имаше леки затруднения, като дори в един момент изпусна топка по време на разиграването, което наложи да бъде преиграно. Все пак Андерсън спечели с 6:3, а с това изравни и резултата в сетовете - 1:1.

ТРЕТИ СЕТ
В началото на третия сет Григор Димитров започна първи на сервис. Българинът поведе с 40:15, след това допусна точка за 30:40, но след грешка на Андерсън, поведе с 1:0 гейма. Във втория гейм Андерсън отново включи сервис в действие, заби два аса, един от които с 201 км/ч, и поведе с 40:30. Григор обаче го принуди да сгреши в следващото разиграване за 40:40. Андерсън обаче задържа подаването си и изравни геймовете – 1:1. В третия гейм Димитров направи няколко грешки след сечени удари, които попадаха в мрежата. Това позволи Андерсън да бъде близо в резултата и стигна до 40:40. Неприятното се случи и Григор Димитров допусна втори пробив в мача, с което изостана с 1:2 гейма в третия сет. Андерсън започна мощно защитата на пробива си и поведе с 40:15. След грешка – топка в мрежата, южноафриканецът затвърди пробива и поведе с 3:1 гейма. Григор не сдържа гнева си и започна да сервира мощно в следващото си подаване, повеждайки с 40:0. Първата ракета на България набързо спечели сервис гейма си и намали на 2:3. Кевин Андерсън отново започна да вкарва по-силни сервиси, на които Григор трудно отговаряше. Освен това българинът продължи с непредизвиканите грешки и загуби следващия гейм за 2:4. Димитров набързо поведе с 40:15 в седмия гейм на свой сервис, допусна една точка, но след това затвори гейма за 3:4. В осмия гейм Андерсън застана на сервис и Григор заигра малко по-добре, разумно и с премерени удари поведе с 30:15. Българинът не рискуваше толкова много със сечени топки, а разиграваше по крайните линии. Гришо получи точка за пробив при 40:30 и след двойна грешка на Андерсън най-после успя – пробив за 4:4 гейма! На следващото си подаване Григор трябваше да затвърди пробива. Българинът поведе с 30:15, като статистиката показа, че е спечелил 10 от последните 14 точки в мача. Хасковлията поведе с 40:30, а след това избухна с хубав сервис и последвало отиграване, за да поведе с 5:4. Въпреки че започна с двойна грешка подаването си, Андерсън отново засили сервисите и изравни за 5:5 гейма. Григор Димитров обаче отвърна със свой спечелен сервис гейм за 6:5, въпреки че резултатът мина през равенство 40:40. Гейм №12 в третия сет започна с точка за Кевин Андерсън, след това Григор Димитров изравни за 15:15. Южноафриканецът отново поведе с 30:15, но Димитров направи уникално разиграване, стигна безнадеждна топка до мрежата и прехвърли противника за 30:30. Андерсън обаче заби ас за 40:30 (12 срещу 7 аса за Кевин). След това Андерсън спечели подаването си и изравни – 6:6 гейма. В тайбрека Григор първи откри резултата – 1:0, но Андерсън изравни за 1:1. След това Димитров изпрати топката в мрежата за 2:1 в полза на южноафриканеца. Григор Димитров изравни за 2:2 точки след мрежа на Андерсън. Световният №21 отново поведе в резултата с 3:2 точки. Неприятното се получи в следващия сервис на Андерсън, който заби ас за 4:2. След “ястребово око” Димитров намали на 3:4 и застана на сервис. Българинът веднага изравни за 4:4 точки и поведе с 5:4 след малко късмет и топка, която хвана едва около 1/3 от линията. Кевин Андерсън на свой ред изравни за 5:5 на своя сервис. Ето го шансът. Андерсън изпрати топката в аут и Григор поведе с 6:5. Мачпойнт за българина. След разиграване Григор Димитров спечели тайбрека със 7:5 точки, а с това и двубоя – 6:7(1), 6:3, 6:7(5).