Манчестър Сити спечели Къмюнити Шилд, побеждавайки Ливърпул с 6:5 след дузпи (1:1 в редовното време). Така "гражданите" ликуваха и с този трофей, след като измъкнаха и шампионската титла от "мърсисайдци" през миналия сезон.

Рахийм Стърлинг откри резултата на стадион "Уембли" в 12-ата минута, давайки преднина на Сити, а резервата Жоел Матип изравни в 77-ата, което доведе спора до изпълнение на дузпи.

Шакири първи застана зад топката за Ливърпул. Швейцарският национал вкара хладнокръвно - 1:0. Гюндоган също бе убедителен и изравни - 1:1. Клаудио Браво спаси втората дузпа на "мърсисайдци", изпълнена от Вайналдум. Бернардо Силва изведе Манчестър Сити напред - 1:2. Адам Лалана изравни, макар че Браво отново улови ъгъла - 2:2.

Младият Фил Фоудън показа железни нерви и също вкара - 2:3. Окслейд-Чембърлейн направи 3:3. След това Алисон докосна топката при изпълнението на Зинченко, но силният удар все пак влезе във вратата - 3:4. Салах се разписа в десния ъгъл на Браво за 4:4, след което Габриел Жезус реализира петата дузпа за Сити и донесе трофея на тима на Хосеп Гуардиола.

Мачът започна на много високо темпо. Още в четвъртата минута Сити стигна до голова ситуация. Джо Гомес сгреши пред наказателното поле и позволи на Стърлинг да му отнеме топката. Английският национал веднага изведе Лерой Сане, който стреля от малък ъгъл, но встрани от вратата. Ливърпул отговори с удар на Фирмино, който Браво улови.

В 11-ата минута Сане, за когото се твърди, че е пред трансфер в Байерн, получи контузия в ахилеса след единоборство с Александър-Арнолд. Малко преди да бъде извършена смяната "гражданите" успяха да поведат. Kайл Уокър центрира към далечната греда, откъдето Де Бройне върна топката към наказателното поле, Давид Силва също отклони, а Стърлинг засече точно, пращайки я в мрежата на Алисон Бекер - 0:1.

Това беше и първи гол на Стърлинг срещу бившия му отбор. Секунди след това на мястото на Сане влезе Габриел Жезус, който се включи доста активно.

До почивката Салах направи два пропуска. Стърлинг пък се размина с второ попадение, след като отправи удар, който Алисон изби.

В 42-ата минута Гуардиола стана първият мениджър през новия сезон, който получи жълт картон. Новото правило влезе в сила заради протести на испанския треньор за грубо влизане на Гомес в краката на Давид Силва и съдията го санкционира.

И след почивката играта беше на бързи обороти. В 56-ата минута Ван Дайк засече центриране на Александър-Арнолд, топката рикошира в напречната греда, след което тупна на голлинията, но за късмет на "гражданите" не премина зад нея.

Winbet - на един клик разстояние! (18+)

Минути след това и Салах удари греда. В 62-ата Стърлинг се озова очи в очи с Алисон, но се засуети и пропусна да нанесе добър завършващ удар.

В 77-ата минута Манчестър Сити изравни. Ван Дайк центрира успоредно на голлинията, а резервата Жозел Матип засече с глава за 1:1.

Няколко минути след това Клаудио Браво не позволи на Ливърпул да достигне до пълен обрат, след като успя да избие опасен удар на Кейта. И при дузпите Браво се прояви, отразявайки изстрела от бялата точка на Вайналдум и Сити спечели Къмюнити Шийлд.

ЛИВЪРПУЛ - МАНЧЕСТЪР СИТИ 6:5 след дузпи (1:1 в редовното време)
0:1 Рахийм Стърлинг (12), 1:1 Жоел Матип (77)

ЛИВЪРПУЛ: Алисон Бекер, Трент Александър Арнолд (67-Жоел Матип), Джо Гомес, Ван Дайк, Анди Робъртсън, Фабиньо (67-Наби Кейта), Хендерсън, Вайналдум, Давид Ориги, Роберто Фирмино, Мохамед Салах
Резерви: Симон Миньоле, Деян Ловрен, Наби Кейта, Адам Лалана, Окслейд Чембърлейн, Жоел Матип, Джердан Шакири
Мениджър: Юрген Клоп

МАНЧЕСТЪР СИТИ: Клаудио Браво, Кайл Уокър, Джон Стоунс, Николас Отаменди, Олександър Зинченко, Родри Ернандес, Давид Силва (61-Гюндоган), Кевин де Бройне, Лерой Сане (13-Габриел Жесус), Бернардо, Рахийм Стърлинг
Резерви: Едерсон, Гюндоган, Жезус, Агуеро, Анхелиньо, Фоудън, Гарсия
Мениджър: Хосеп Гуардиола