Мощен щурм с шест гола за три дни превърна Хари Кейн в най-резултатния футболист в топ първенствата на Европа за 2017 година. Головете на тарана на Тотнъм през тази година наистина оправдаха прякора му Урагана, който произлиза от любимата на Острова комбинация на думи от името на английския национал Harry Kane и думата за ураган – hurricane.

24-годишният нападател на „шпорите“ приключва годината с 56 попадения, две повече от Лионел Меси (Барселона) и на три пред Кристиано Роналдо (Реал Мадрид), Роберт Левандовски (Байерн) и Единсон Кавани (ПСЖ). Сметката на Кейн хипотетично можеше и да набъбне, ако срещата между Тотнъм и Уест Хям от 21 кръг на Висшата лига не беше преместена от 31 декември (16:15 часа) за 4 януари (22:00 часа). Да не забравяме, че таранът имаше един месец голова суша през август и през първия месец от новия сезон не се разписа нито един път.

С първия си гол при вчерашната победа с 5:2 над Саутхемптън Кейн подобри рекорда на Алан Шиърър за най-много голове във Висшата лига в рамките на една календарна година. Нападателят на „шпорите“ приключва 2017 година с 39 попадения в 36 мача, докато през 1995 година Шиърър се разписа 36 пъти в 42 срещи за Блекбърн.

Разбивката по минути на головете на Кейн във Висшата лига през тази година показва, че той е еднакво ефективен във всеки един период от мачовете. Звездата на „шпорите“ има 8 попадения в между 46-ата и 60-ата минути и 7 между първата и 15-ата. По шест пъти се е разписвал в периодите 16-30, 31-45, 61-75 и 76-90 минути.

Най-честите му „жертви“ в английското първенство през 2017 година са Сток Сити и Лестър, които е „наказал“ по пет пъти. Най-слабо се е представил срещу Манчестър Юнайтед, Борнемут, Арсенал и Мидълзбро – по един гол. Кейн е единственият футболист с шест хеттрика във Висшата лига в рамките на една календарна година. С 39-те си попадения през тази година английският национал вече има 96 гола във Висшата лига за Тотнъм, само на един от клубния рекорд на Теди Шерингам.

БЛИЦ СПОРТ ви представя мачовете, в които Хари Кейн се разписа за Тотнъм и националния отбор на Англия през 2017 г.