"Такъв прецедент не имало в историята на Европейския парламент". Това заяви министърът на транспорта Росен Желязков на брифинг по повод на предстоящото гласуване на превърналия се в спорен пакет "Мобилност". 

Пакетът "Мобилност", придобил популярност и като плана "Макрон" се върна на дневен ред и ще бъде гласуван от евродепутатите в сряда, а за тогава в Страсбург е насрочен и голям протест с участие на превозвачи от няколко страни, които като България се чувстват ощетени от предвидените промени. 

Според министър Желязков досега не е имало законодателен пакет, който да предизвиква такова разделение в държавите от Европейския съюз. 

"Никога, водени от принципа, че държавите-членки трябва да са единни в многообразието, не се е стигало до такова разделение. Това се видя много ясно вчера при гласуването на дневния ред – 50 на 50. Такова разделение ще се види и при утрешното гласуване на текстовете", прогнозира транспортният министър.

Той увери, че в момента българските евродепутати провеждат много интензивна кампания, целяща да убеди колегите им от други държави, показали колебливост при гласуването. Транспортният министър е адресирал и писма до редица свои колеги, сред които министрите на Португалия, Испания, Гърция, Словения, Словакия и Хърватия. С писмото България отправя настойчиво искане към тях да мотивират своите представители в ЕП, които да гласуват пакетът да се разгледа от следващия състав на парламента. 

"За да има достатъчно време да се постигнат компромиси, които удовлетворяват периферните държави и не са в разрез с прокламираните принципи на пакета", аргументира се министър Желязков. 

Темата ще бъде повдигната и на утрешното заседание на Съвета по транспорт в Букурещ. 

"България ще настоява още пред Румънското председателство да няма триалог, т.е. окончателното гласуване да бъде оставено за следващия състав на Европейския парламент", обяви Росен Желязков.