Президентската институция има амбицията да инициира създаването на регистър на българите и българските общности в чужбина, за да има връзка между тях и браншовите, образователните институции и бизнеса в България. Това заяви президентът Румен Радев на среща с представители на българската общност в Ню Йорк, цитиран от прессекретариата на държавния глава.

По думите на Радев този регистър ще улесни комуникацията със сънародниците ни зад граница за използването на тяхната професионална експертиза и опит.

"В глобалния свят една държава не може да съществува сама - финанси, инвестиции, технологии, научен и културен обмен, всичко е свързано. И когато вие успявате, това е успех и за България", подчерта президентът и изрази признателността си към българите, които рекламират родината в международните институции и компаниите, в които работят.  

"За мен България ще е успяла, когато кажете на вашите деца да се върнат, за да учат и работят в нея", заяви в отговор на въпрос президентът. Румен Радев добави, че има какво да се направи, за да се създаде много по-голямо доверие в българските институции, чувство за справедливост в обществото и за свобода от корупционни схеми при възлагането на обществени поръчки.  

румен Радев в Ню Йорк, българска общност
Снимка: Президентство

Попитан за правосъдната реформа в България и за възможността да бъде въведен румънският антикорупционен модел, държавният глава посочи, че проблемите на България трябва да се решават от българите. "Ако дойде някой друг отвън да ни реши проблемите, това означава, че ние нямаме самочувствието, куража и убедеността като нация, да ковем нашето собствено бъдеще. За мен реформата в съдебната система е абсолютен приоритет и затова за пръв път в президентската институция се свиква КСНС на тази тема", заяви Румен Радев.

По отношение на обществения дебат за начина, по който трябва да бъде създадена институцията за борба с корупцията, президентът посочи: "В България сякаш искаме да имаме литература без Достоевски. Можем ли да си представим Достоевски без "Престъпление и наказание" или Достоевски, но само с "престъпление", без "наказание"? Крайно време е да се наказваме и да имаме независим антикорупционен орган, който да дисциплинира политическата класа", каза още държавният глава.  

Държавният глава призова Министерството на външните работи да се бори за създаването на културен център, който да разпространява българската култура, традиции и фолклор в Ню Йорк.

румен Радев в Ню Йорк, българска общност
Снимка: Президентство

По-рано президентът Румен Радев посети и българския православен храм в Ню Йорк.