Паметникът на Бузлуджа е повод за един сериозен разговор. Ние започнахме преди месец кампания за възстановяване на войнишките паметници, защото много правителства не се грижат за тях. Като втора стъпка пристъпихме към въпроса за Бузлуджа. През 2011 правителство на Борисов е поканил БСП да възстанови правата си над паметника. Тогава никой не е реагирал, но сега решаваме, че можем да откликнем на писмото му. Това заяви в ефира на "Още от деня" по БНТ лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Все пак социалистката заяви, че това не е причина за искането на оставката на правителството.

"Реагираха архитекти от Германия, Франция, Европа, а и наши студенти, които искат дори безвъзмездно да участват в екип за възстановяване на този паметник. Това е стойностно не само за България, не само за БСП. Това е важно и за партията разбира се. Искаме да спрем разрухата, да направим реставрация и възстановяване. Ние няма как да го направим без архитектът, който държи авторските права. Той ни е дал съгласие, дори имаме идея как да бъде възстановен. Намерихме и архиви, всичко вече сме събрали", каза Нинова.

"Обидени сме, защото когато през 2011 година е предлаган на БСП е можело безвъзмездно. Сега може да е само сред плащане. Ние ще си платим, не оспорваме. Днес разбирам обаче, че изведнъж днес три неправителствени организации са предявили претенции да участват, Валери Симеонов, общини и кой ли не. В това виждам натиск върху правителството да не се даде на БСП", каза Нинова.

"Няколко пъти на председателски съвет казвахме, че не приемат нашите закони. Парламентът не работи, защото няма други предложения, освен нашите. Те просто обаче не желаят да обсъждат нашата законодателна програма. Малко преди изборите управляващите казаха 300 лева минимална пенсия, а сега се отказаха от това обещание. Гласувахме 180 минимална от 1 юли и 200 от първи октомври. Подкрепихме това увеличение, защото колкото и да е малко, то е в помощ. Те обаче не изпълниха обещанията си, не приемат и нашето предложение. Ние искаме това, което предлагахме точно преди изборите. Казахме им от къде ще дойдат парите. Това е и тяхното предизборно и е отхвърлено и не изпълняват нито своето така, нито нашето", сподели тя.

"Ние искаме разумен разговор, за плюсовете и минусите. Грешка е, че преди референдума не проведохме този разговор и не обяснихме какво ще се случи след предложението на Слави, ако то бъде прието. Ако бяхме обяснили човешки какво ще стане, всички щяха да ни разберат. В събота свикваме националното си ръководство да обсъдим смесената система и, ако стигнем до консенсус, ще го внесем в парламента. ГЕРБ вътрешно нямат желание това да мине в зала, но искат да спазят народната воля. Искам да сме почтени с българските граждани. Искаме да излезем ида кажем "Хора, това, което предлагаме, е по-доброто"", заяви лидерката на БСП.

"Всички двустранни и многостранни срещи са много добри. Ако някой в страната може да каже господин Борисов какви ангажименти е поел при срещите си с Меркел, Макрон или Ердоган. Никой няма информация какво се случва там. Поели ли сме ангажимент за квоти например? Каква е нашата позиция? Никой не знае. Кои ще са приоритетите ни по време на председателството", добави Нинова.

Водещата запита Нинова дали ревнува, че Борисов има близки отношения с европейските лидери. "Заев и Борисов имат държавническо отношение. Това е нормално и аз все пак се срещнах с него. Няма защо да ревнувам", каза тя.