ДПС иска демонополизация на Здравната каса, както и въвеждането на единна интегрирана информационна система. Това обяви зам.-председателят на Народното събрание и депутат от ДПС д-р Нигяр Джафер пред БГНЕС. Нигяр Джафер подчерта, че с колегите й установили, че частта за здравеопазване в програмата на правителството съвпада с това, което те пишат от 10 години. „Ако в политиката имаше плагиатство със сигурност управляващата коалиция трябваше да понесе някакви санкции, но напротив, ние сме доволни от това, че те дума по дума са написали това, което ние пишем от 10 години, дори със същите словосъчетания и думи”, каза Джафер, която е и член на здравната комисия в НС.

„Демонополизацията на Здравната каса, както и въвеждането на единна интегрирана информационна система са двете мерки, които биха довели до по-добър контрол в здравната система и до по-добри резултати както за пациенти, така и за хората, които работят в здравната система. Като червена нишка през всички политики в здравеопазването трябва да минава профилактиката и скринингът.

България продължава да отделя изключително малко средства за профилактика и скрининг, но отделя стотици милиони за скъпоструващо късно и болезнено лечение. Това категорично трябва да се промени”, заяви Джафер.

Според нея е необходима логистична подкрепа за спешната помощ, да се търси алтернатива за преодоляване на диспропорциите на територията на страната, защото в момента не можем да говорим за равен достъп до здравеопазване.

„Ние вече заявихме, че за нас не е важно да има стабилност на това правителство, а да има стабилност в страната. Не подкрепяме това правителство, заради участието на фашистки елементи в него, но заявихме много категорично, че бихме подкрепили политики и идеи, които са в нашата предизборна платформа”, заяви депутатът.

Нигяр Джафер призна, че до този момент не е разгадала какво имат предвид под „поетапна"демонополизация. „Това ме притеснява, но мисля, че в едни следващи разговори и дискусии с колегите от управляващата коалиция, надявам се това да бъде в здравна комисия, да се изясни какво смятат да правят. Крайният резултат трябва да бъде избор на каси от страна на пациентите, както и на лечебните заведения”, заяви тя и отново подчерта, че моделът, който е заложен в България с една монополна каса, генерира дефицит.