Сърбия е получила ултиматум – „да признае Косово срещу основаване на Общност на сръбските общини“ в Северно Косово. Това твърди белградският новинарски портал InSerbia.
Според публикации в местните медии, сръбският президент Александър Вучич е получил тази оферта от дипломати в Берлин, Париж, Лондон и Вашингтон, като това е било „потвърдено пред него“ през последните дни и по време на срещите му в Ню Йорк, където беше на посещение.
 
Сръбският министър по въпросите на европейската интеграция Ядранка Йоксимович разясни ситуацията около последните срещи на сръбския държавен глава в Ню Йорк и Брюксел: „По-важното е, че президентът на Сърбия Александър Вучич демонстрира отговорна политика, държавничество и решимост на всички места и форуми и с всеки, който е замесен в процеса. Той представи сръбската позиция, което е много важно и въпреки че не бе посрещнат с разбиране и гъвкавост, това не означава, че Сърбия няма легитимни аргументи и че гласът на Сърбия не се чува“.
 
На покана от водещия да коментира медийните спекулации, Йоксимович посочи, че мисленето й „изобщо не се ръководи от заглавията във вестниците, а от фактите“.
 
„Тези, които признаха независимостта на Косово прокарват своята политика, за да не се разпадне проектът им и това е realpolitik. Но пет страни не са го признали и голяма част от останалия свят. Ние прокарваме нашата политика и следваме интереса си и Брюкселския договор е правнообвързващ – едната страна е изпълнила всичките си задължения, а гарант на споразумението е Европейския съюз. В Брюксел трябва да си зададат въпроса дали в Прищина има политическа воля за прилагането му“, заяви Йоксимович.
 
Милован Дречун, председател на Комитета за Косово и Метохия на сръбския парламент също говори пред медиите по въпроса и бе категоричен, че Запада „не иска да отваря въпроса за определяне на статута на Косово, защото за тях този процес е завършен“.
 
„Изглежда, че Прищина прави всичко в съгласие със Запада. Натискът срещу Сърбия се интензифицира и косовския проблем се използва в
геополитическото противопоставяне между САЩ и Русия“, заяви Дречун. Попитан, какво ще стане ако Сърбия не приеме ултиматума на Запада, той не отхвърли вероятността от изолиране на страната.