Релгаментират асистентска подкрепа за възрастни хора без ТЕЛК-ови решения в проектозакона за социалните услуги. За първи път се създава законов ред за предоставяне на такъв вид подкрепа за пенсионерите, които не могат да се обслужват сами и нямат медицинска експертиза. Това обясни заместник-социалният министър Зорница Русинова, цитирана от в. Монитор.

Право да ползват асистент ще имат и хора с увреждания, само обаче ако не ползват такава подкрепа по друг закон. Услугата ще се финансира от държавния и общинския бюджет. Със закона кметствата се задължават да организират предоставянето на асистентската подкрепа, така че тя да подмомага хората чрез извършването на различни дейности в домашна среда. Асистентът трябва да улеснява ежедневните дейности на човек - не само в домашна среда, но и да го придружава до болница или учреждение.

Д-р Георги Ангов: Болестите на вестибуларния апарат са лечими

Насочването към този тип помощ се извършва единствено от общината, която предоставя услугата. Тя ще е безплатна за хората без доходи, останалите ще заплащат различна сума от таксата. Сумата ще се определя по индивидуална оценка за всяки случай, която ще се прави от общински служители. Зорница Русинова подчерта, че до момента всичко, което е правено в сферата на домашните и лични асистенти до голяма степен е било подчинено на програми. Вече половин година експертите на социалното министерство работят по въпроса как асистентската подкрепа да стане държавно делегирана дейност, разработен е дори и стандарт за финансиране, добави Елена Кременлиева, която е директор на дирекция „Социално включване“ към МТСП.

Проф. Доброслав Кюркчиев: Жените са предразположени към автоимунни заболявания

С мащабната реформа в политиките за хората с увреждания асистентската подкрепа се урежда в два закона – в този за личната помощ и в този за социалните услуги. Докато в първия тя е изцяло насочена към хора с увреждания, то във втория целевата група са възрастните хора, които не могат да се обслужват сами. Двата типа услуги ще бъдат ползвани по различен начин. Общото между тях е, че няма да има вече заповеди за настаняване или направление за ползване. Сега ако човек иска да ползва социална услуга, финансирана от държавата, трябва да отиде в дирекция "Социално подпомагане", за да му се издаде заповед за настаняване. Тя е валидна 3 месеца, докато в новия закон ограничението за валидност отпада. Насочването за специализираните услуги ще се състои в подкрепа за информиран избор, а не задължаване за ползването дадена услуга. Потребителят сам ще избира от какво се нуждае. До сега дирекция "Социално подпомагане" настаняваше в конкретни места и насочваше към услуга. Сред новите моменти са и правото на избор на доставчик на услугата. Ако има две възможности за резидентна грижа, човек ще може да се запише в списък за чакащи за определена услуга. Към настоящия момент таква опция няма, защото в заповедта за настаняване се посочва конкретен център.