В последните дни с името на агенцията, ръководството и специално с мен се злоупотребява публично и се употребява натиск. Това заяви в ефира на "Здравей, България" освободеният шеф на "медицинската ДАНС" Златица Петрова.

"Аз лично не мога да позная човекът, който е прикрит и говори на записите. Не знам кой е, но специално за тази служителка и за главния секретар мога да кажа много неща. Имам достатъчно информация и за двамата. Тази служителка, която се явява като потърпевша и експертка не е лекар. Трудно е един икономист, като нея, да коментира медицински случаи. Това не е професионално. Тя е в съжителство с главния секретар, който инициира този сигнал. Този сигнал не е само до прокуратурата, но и до министерство на здравеопазването", това заяви шефката на Медицински одит. 

"Не се познава работата на самата агенция. Когато се получи сигнал, взаимоотношенията ни с прокуратурата са в 3 посоки - или искане на проверка, или разглеждане на резултати по жалба или за искане на извършване на проверка от министерството. Имаме възможност да се самосезираме", добави тя.
 


Петрова коментира един от 11-те смъртни случая заради които бе взета главата й и които са част от проверката на прокуратурата. Той е за родилката Веселка Иванчева, която на 14 януари 2017 година постъпва по спешност в "Шейново". Прави й се секцио, но бебето вече е мъртво. Първоначално жената е добре и контактна, само за 2 часа й става лошо, губи 3 литра кръв и умира.

"Установени са доста пропуски. Аз съм анестезиолог и знам какво критично състояние има човек, като има такъв проблем. Предали сме на прокуратурата всички документи, защото те трябва да образуват досъдебно производство. Ние имаме кореспонденция с прокуратурата. Всичко, като документи, е налично", каза тя.

Петрова коментира и случая на починало новородено в Стара Загора от миналата година. "Тук имаме прекратяване на даден случай по т. нар член 28 (за маловажност), за който се спекулира. Маловажността не е самата смърт, това е чиста спекулация, което говорят. Маловажен е административният случай. Ние сме административен наказващ орган. Има образувани два акта. Единият е по законовото изискване родилката да е информирана и да даде съгласие за всички процедури. Второто обвинение е дали навреме е събран екипът. Ние разполагаме с всички данни за времето, за което е събран дежурният екип. Това се е случило за 20 минути. Допустимо е екипът да е събран до 30 минути. Все пак и това е подадено към прокуратурата", добави тя.

"При първото нарушение, което коментирахме, сме в съда, защото лекаря ни съди, че неправилно сме определили неговото нарушение. Преди седмица в съда този лекар беше оправдан, ние обаче няма да оставим нещата така", закани се Петрова.

"Има три степени на самата проверка - проверяващият проверява сигнала, гледа документация, събира становища и т.н., след което изготвя протокол, който се връчва на лечебното заведение с констатации дали има отклонения при самите процедури, след което в рамките на 3 месеца се издава акт за административно нарушение, ако има такова. До 6 месеца след това се издава наказателното постановление. Това, което пада в съда, пада по няколко причини, но не сме виновни за тях", каза още Петрова.