Екипът на отделението по реанимация на болницата във Велико Търново излекува 39-годишен мъж, попаднал в изключително тежко състояние, несъвместимо с живота. Пациентът е прекарал 2 месеца в медицинската структура, като през това време специалистите положили неимоверни усилия за възстановяването му заедно с единствения токсиколог в областта д-р Виолета Пашова. В крайна сметка човекът вече е вкъщи, храни се сам, ходи и няма увреждания и неприятни поражения върху организма, пише "Борба".

„Пациентът е опитал да се самоубие, като изпива 100 мл препарат „Нуреле”. Това е фосфорно органично съединение пестицид, който се използва за растителна защита в земеделието. Смъртоносната доза е 20 мл, а той е поел пет пъти над нея", обясни началникът на отделението д-р Сибила Маринова. Тя заяви, че мъжът е приет в звеното на 18 декември и заради тежкото му състояние никой от лекарите не вярвал, че ще оживее.

По време на лечението 39-годишният пациент бил на апаратна вентилация, многократни хемодиализи, трахеотомия и постепенно започнал да се възстановява. Първоначално бил трудно контактен и буйствал, но когато дошъл в ясно съзнание, започнал да съдейства на лекарите. Лека-полека започнал да се възстановява, а когато се подобрил, физиотерапевтите идвали на място в реанимация, за да го раздвижват.

„Отравянето с фосфорно органични съединения блокира ензима холинестераза, а веществата, които се получават в организма, също са токсични.
Иначе казано, отровата засяга дишането, секрецията, сърдечната честота", обясни д-р Маринова. Тя посочи, че всеки здрав човек има стойности на въпросния ензим в интервал от 5000 до 12 000, а при мъжа от Златаришко те били стигнали практически почти до 0. В крайна сметка пациентът се възстановил напълно и на 12 февруари е изписан с холинестераза – 1200. За лечението му са използвани 2919 ампули атропин, който е неспецифичен антидот.

„Когато си тръгваше от отделението, му казах да не се бърка в Божиите работи  и че явно не му е време да си отиде от този свят“, допълни д-р Маринова. Тя заяви, че възнамерява да опише и публикува случая за списание по анестезиология и интензивно лечение, както и да го представи на някои от предстоящите медицински форуми.

Няма точна статистика колко точно са оцелелите хора при подобни тежки отравяния, но в дългогодишната си токсикологична практика д-р Пашова няма друг подобен случай.