КНСБ ще организира национален протест в София на 27 октомври (петък). Това съобщи президентът на организацията Пламен Димитров.

Протестът е насочен срещу работодателите и отпадането на надбавката "клас прослужено време" към заплатата. Той ще бъде с две спирки – Министерски съвет и седалището на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Основно искане е за увеличение на заплатите с поне 10%, а на места, и с 15%.

По-рано през деня се от КНСБ се срещнаха с ПГ на ГЕРБ в Народното събрание.

"Засега чуваме обещания, но още гаранции за това, че ще има изпълнение на тези очаквания няма. Утре имаме среща с реалния бизнес да си говорим какво го стяга чепика българския бизнес и дали е минималната заплата или са кадрите, квалификацията и това, че няма хора“, каза Пламен Димитров.

КНСБ няма да подкрепи предложението работодателите да плащат само 50% от осигурителния доход за първите три дни болничен, а не 70%, както е в момента. От четвъртия ден НОИ ще продължи да плаща по 80%, както е и сега. 

Пламен Димитров допълни, че увеличаването на 12 месеца на срока, в който трябва да са правени осигуровки за безработица, за да се получава обезщетение, ощетява сезонните работници.

Като стъпка в правилна посока, но твърде недостатъчна, определят от КНСБ повишението от 7.20 лв. на 9 лева минималното дневно обезщетение за безработица. То трябва да е 60 процента от минималната заплата.

Всяко обезщетение за безработица трябва да бъде свързано с дохода, върху който са правени вноските. Той очевидно не може да бъде под минималната заплата. Минималното обезщетение би трябвало да бъде над 300 лв., а не 190 лв., колкото се получава с деветте лева, смята Пламен Димитров.

От КНСБ очакват поне 6000 души да протестират от всички сектори.