Водата в София не е опасна и е качествена, и годна за пиене. Това заяви категорично зам.-председателят на ресорната комисия по инженерна инфраструктура и енергийно планиране в СОС инж. Симеон Славчев. Общинският съветник реагира светкавично на започналата вчера истерия, че в София водата за пиене е опасна и по погрешка е била отровена с химикали. Той веднага разговаря с зам.-изпълнителния директор на Софийска вода Васил Тренев, който категорично е отрекъл слуховете за замърсяване на питейната вода в столицата.

"Контролните проби се взимат в най-различни точки на водопреносната мрежа, а годишно се правят над 140 000 анализа на 8000 проби. Качеството на водата се следи от Лабораторно изследователския комплекс на „Софийска вода“ по целия й път от язовирите „Искър“ и „Бели Искър“, през пречистването и доставянето до домовете на потребителите. Преди два месеца Лабораторно изследователския комплекс, който е сред най-модерните в страната, обогати обхвата на акредитираните изследвания и вече може да прави не само задължителните по наредба изследвания, в това число и за живак, но и допълнителни микробиологични анализи на утайки и продукти, използвани в пречистването на води като белина и железен трихлорид, изследвания за наличие на уран, органични замърсители и елементи и др. И нещо повече, питейната вода в София е с ниско съдържание на разтворени соли в нея. Това я прави подходяща за всекидневна употреба и полезна за нормалното функциониране на клетките в организма", обяснил Тренев пред зам-председателя на енергийната комисия в СОС.

"Водата не е опасна и е годна пиене", потвърди и инж. Славчев. Той е категоричен, че е недопустимо и неморално да се използва питейната вода в столицата за политически цели, защото водата е част от националната ни сигурност. "Спекулациите и заигравките с водата са опасни", предупреди общинският съветник.

На общинската сесия по сигурността беше разгледан въпросът за водата и по-конкретно кой охранява вододайните зони. Известно ни е, че това е охранителна фирма и полицията, обясни тогава кметът Йорданка Фандъкова. Смятам, че на сесия на СОС трябва подробно да се обсъдят детайлите по охраната на вододайните зони, коментира инж. Славчев.