Група роми, тръгнала на пещерен туризъм, смая хората, които решиха да посетят пещера Снежанка. Тя се намира на около 35 километра от Пловдив – над град Пещера.

„В пещерата влязоха бащата, майката, трите им деца. Освен че постоянно говореха и прекъсваха екскурзовода, бащата правеше клипче на цялата обиколка, а в един момент започна да клати сталактите, които са на стотици години”. Това разказа очевидец на случилото се, цитиран от TrafficNews.

Оказва се, че към пещерата интерес на жители от ромски произход има постоянно.

„Почти всеки ден пещерата се посещава и от роми. Няма значение етническия им статус, но е важно да пазят природните феномени в нея”, разказва един от екскурзоводите в пещера „Снежанка”.

 

Друго, което често прави впечатление, е облеклото на посетителите.

„Видях деца и родители с къси панталони, потници и джапанки. Зъзнеха и псуваха, че в пещерата е студено. Чудя се защо не са се подготвили, след като е ясно, че целогодишно температурата в пещерата 9 градуса”, казва още възмутеният турист.
 


Пещера „Снежанка” е открита през 1961 година случайно от пещерняци, които за първи път влезли в нея в 9 часа сутринта и излезли късно вечерта, запленени от красотата ѝ. Дължината ѝ е само 145 метра, с постоянна годишна температура 9 градуса. Образувана е от Новомахленската река през епохата на леванта и дооформена през кватернера.

Богата е на сталагмити, сталактити, сталактони, драперии, синтрови езерца. Най-големият сталактит е дълъг 1,27 м. „Снежанка“ се състои от няколко красиви зали: Залата на виметата, Голямата зала, Музикалната зала, свързани със Срутището, над което минава мост. Във Вълшебната зала, покрита със снежнобял кристален синтър, природата е създала фигурка, оприличавана на приказната героиня. Името на пещерата идва от снежнобелия синтър.

В средата на пещерата има кръгли огнища, до които са намерени предмети от ранножелязната епоха и кости на животни. Траките са я ползвали като убежище от врагове.

Разположена в Баташката планина в Родопите и се намира на 5 км от град Пещера. След отклонението от главния път от град Пещера към град Батак, има около 2 км тесен асфалтиран път, по който трудно се разминават два автомобила. По асфалтирания път се стига до паркинг, където може да оставите автомобила си. Пещерата е труднодостъпна (около 25 минути нагоре по стръмна екопътека с дължина 830 метра).