Председателят на ПГ на ГЕРБ и заместник-председател на партията Цветан Цветанов участва в областния семинар на ГЕРБ-Бургас „Отворено управление, коалиция и стабилност“, който се проведе в Поморие. Преди форума Цветанов коментира настоящата политическа обстановка. С г-н Цветанов разговаря Флагман бг.

Г-н Цветанов, в своя публикация в. „Таймс“ обяви, че България е сред страните, които ще гонят руски дипломати заради случая „Скрипал“. Вярна ли е тази информация?

- Има единна позиция на Европейския съюз и България, като член от Европейското семейство, е солидарна към нея. Това, което беше изразено от Великобритания, бе възприето и подкрепено от всички велики сили, които изповядват европейските ценности. В тази посока няма какво повече да се коментира. Но дали България ще изгони руските дипломати? Когато има нарушаване на националната ни сигурност се предприемат съответните действия. Към настоящия момент, обаче, такива данни няма и не е необходимо да се пристъпва към подобни действия.

-Защо Патриотите не са поканени на срещата във Варна с премиера на Турция Реджеп Ердоган?

-Тук говорим за лидерска среща между факторите в ЕС. Това, което прави премиерът Борисов, се отчита изключително високо както от Турция, така и от лидерите на Европа. Темата е как да се възобнови и как да стане конструктивен диалогът с Турция, защото знаете, че на турската територия има около 3 млн. бежанци. ЕС пое един ангажимент, след като беше затворен Балканският път през 2015 г. и в момента все пак тези хора, които са на територията на Турско-сирийската граница, се нуждаят от интеграция, от разходи, които се правят. Ние не можем това да го препишем изцяло и само като ангажимент на турската страна. Точно затова ЕС и ЕК полагат максимални усилия, за да може конфликтните точки, които има територията на Близкия Изток, в съседните държави да се подпомагат, за да може действително да има интеграция и да бъдат съхранени тези хора близо до родните си места. И когато тези конфликти приключат, да могат да се върнат и действително да се разчита на този човешки ресурс.

-Думите на вицепремиера Валери Симеонов бяха „това може да се изпусне”. Какво има за изпускане?

- Тази среща е между премиерите и лидерите на ЕС и лидерите на Турция.  Уважавам всяко едно мнение на нашите коалиционни партньори. Разбира се, че ние си усвояваме и съответните различия, но сме извели напред България над всичко. От тази гледна точка ние оценяваме това, което прави турската страна и особено двустранната комуникация, която има между премиера Борисов и президента на Турция Ердоган. Искаме това да бъде използвано, за да се намали напрежението и евентуалният бежански поток, който може да тръгне към Европа. Европа разчита на тази среща, за да може действително да се възобнови диалогът. Мога да ви кажа, че на  срещата с австрийския премиер участваха и представителите на Обединените патриоти, защото знаете коалиционното правителство в Австрия, всъщност е от националисти и от дясната партия, която е на премиера. Така че там, където трябва, участват и те в тези разговори. Но когато се планират срещи от друго естество и което е планирано да бъде на нивото на европейските лидери, смятам, че просто няма как да участва и Валери Симеонов.

-Гостувате в Поморие във връзка със семинар на тема „Отворено управление, коалиция и стабилност“. Какви теми ще дискутирате по време на форума?

-Единственото, което искам днес да направим, е да говорим за реалните политики, които можем да реализираме през настоящите месеци, за стабилността, която има в държавата и разбира се, да се подготвим за фалшивите нови. Всички тези спекулации и манипулации, които ще се правят от групата на нашите опоненти в лицето на БСП.

БСП нямат алтернативните решения. БСП не могат да се похвалят с управленски решения, които са давали отговори на поставени въпроси от хората и точно затова тяхната единствена цел е да влошат  политическия си опонент, но всички ние знаем при управлението на ГЕРБ как се развиха морските общини в Бургаска област. Това е доверие, което се изгражда с години, на база видимите резултати, които сме давали: като министър на екологията Ивелина Василева и като кмет Димитър Николов и другите колеги, които са в парламента и в местната власт. Ние работим като един екип. Ние работим винаги за това да решаваме проблеми, които хората ни поставят от избирателните райони, когато се срещаме с тях.

А поводът на днешната среща в общи линии е стартът на подготовката ни за европейските избори през май 2019 г. и за местните избори през есента на 2019 г.  Преди две седмици в София се проведе срещата на Комитета на регионите. Имаше 150 гости от европейски местни власти. Дискутирахме как да се подготви Европа в новия финансов програмен период. Това, което ние правим днес, е не само да говорим за реалните проблеми за решаване, но и също така да знаем на какво могат да разчитат местната власт, изпълнителната власт и българските граждани  през новия финансов програмен период, които започва в началото на 2020 г. И точно затова дискутирахме кохезионната политика, защото след излизането на Великобритания от ЕС ще се получи един сериозен дефицит и невъзможност да получаваме същите пари, които получавахме до настоящия момент. Знаете, че през този програмен период българските общини могат да кандидатстват за 7 милиарда и 400 млн. лева. Това е сериозен финансов ресурс, които няма как да дойде от данъци и от бюджета на общините и държавата. Тук говорим само за местна власт. Знаете, че за да имаме добър черноморски туризъм ние се нуждаем от пречиствателни станции, от това да не замърсяваме Черно море и това, което правихме последните години – действително да подобрим тази възможност и да има повече възможности за почивка, за повече работни места. В момента един от проблемите в държавата е този с работните места. И точно затова направихме промяната заедно с Валери Симеонов, който бе един от инициаторите в тази посока и получи пълната подкрепа на парламентарното мнозинство. Успяхме да се обединим и да подпомогнем бизнеса, да създадем възможност страната ни да бъде добър домакин във всичко, което искаме да правим като икономика. Знаем, че туризмът има около 14-15% от БВП на страната. Това са милиони левове, които влизат в бюджета и дават възможности за решаване на последващи проблеми във всички населени места.

-Ако трябва да направите сравнение между коалиционните партньори в предишното управление - РБ и в сегашното - ОП, кои може да определим като по-главоболни?

-Натрупахме опит при първото си съвместно управление с коалицията Реформаторски блок. Видяхме къде са слабостите и къде може да се поставят теми, които няма как да намерят съответното покриване с подкрепа. Това, което направихме с ОП, е да се поучим от тези грешки в коалиционното споразумение и управленската програма, която е много добре разписана. Ние получихме пълната парламентарна подкрепа и това ни дава самочувствието и възможността да се придържаме към изпълнението на тази програма, под която са се подписали лидерите в парламентарното мнозинство. Имаме различия, но те не са в коалиционното ни споразумение и те не са в управленската ни програма, така че всяка една партия да запази своята идентичност, но да имаме коректно отношение.  Като равносметка мога да кажа, че с ОП се работи много по-добре, защото действително изпълняваме и се придържаме към поетите ни ангажименти за съвместно управление. И най-важното е, че сме извели България над всички и всичко онова, което имаме като различия, не стои на дневен ред, за да се разцепи коалицията или пък да имаме някакви други проблеми.

-Притеснява ли Ви едно евентуално патриотично-консервативно обединение между НФСБ и СДС, каквито белези има в поведението напоследък на лидерите на тези партии Валери Симеонов и Божидар Лукарски?

-Ние не взимаме отношение за начина на развитие, на която и да е политическа сила. Нашата основна цел е да бъдем силната, дясноцентристка партия, членка на ЕНП, която представлява Европейската народна партия на територията на страната. Ние изповядваме евроатлантическите ценности и това, което всъщност е приоритет за ЕНП. Ние като дясна партия сме направили много повече и покрихме очакванията на представителите на демократичната общност в началото на демокрацията. И мога да дам веднага факти. Желанието и амбицията в началото на демокрацията бе да бъдат разкрити веднага досиетата на бившата Държавна сигурност. За голямо съжаление това за един дълъг период от време не можа да бъде реализирано.

Това, което направи ГЕРБ, е 2010 г. да представи и да предостави на комисията над 1 милион единици, с което изпълнихме един ангажимент очакван години наред. Това, което направихме в сегашния си мандат, което за голямо съжаление в предишните години, когато имаше възможност други по-малки десни партии да участват в управлението, не успяха да заложат в учебните планове изучаването на комунизма, защото това е една тема, която не фигурираше в историята на България и подрастващите не знаеха и им оставаше едно бяло поле за периода на тоталитарния режим, на бившата Държавна сигурност, на лагерите, на които са карани репресираните хора. Точно затова получихме тяхната подкрепа, защото знаят, че ние сме последователни в политиката си.

Единственото, което направихме е, че дадохме политическа  подкрепа на експертите да оценят  какво трябва да се изучава в учебните планове за предстоящите години. И точно затова ние получаваме и периферията за подкрепа за политиките, които прави ГЕРБ, защото ГЕРБ е най-голямата дясноцентристка партия, която запазва тази стабилност, която наблюдаваме в държавите от ЕС, управлявани от дяно-център политически партии. Мога да ви кажа, че ЕНП е действително структурата и  партийното семейство, което даде просперитет и бъдеще за Европа.  Точно затова най-успешните политики в държавите от ЕС са точно там, където управлява ЕНП със свои партньори. Социалдемократите или социалистите правят отстъпление през последните години, защото никои не вярва и не може да разчита, че могат да се справят с трудностите и предизвикателствата, които има днес в Европа и в световен план.