Търсенето на нова работа винаги е свързано със стрес и безкраен поток от въпроси към самия себе си. Достатъчно ли съм добър? Имам ли перспектива в тази компания? Дали ще ми предложат достойна заплата? Списъкът с въпроси може да продължи в същия дух.

За да получите мястото, трябва да се представите достойно на събеседването. Поради това предлагаме да изключите някои фрази от речника си. Те понижават шансовете ви да получите работата.

1. „Аз, разбира се, се извинявам...“ 

Не е важно за какво и в какъв контекст. Тази фраза звучи ужасно неграмотно. Подобно на „простете ми“ и „извинете“, те ви поставят в подчинена позиция.

Ако не сте закъснели за интервюто с 10 минути и не сте залели панталоните на интервюиращия ви, не бързайте да се извинявате.

Една спокойна и доброжелателна усмивка е по-добър признак на вежливост.

2. „Нормално“

Изследвания сочат, че „нормално“, в качеството му на отговор, е най-дразнещата дума. Тя не носи никаква информация. Може да се възприеме като пренебрежение или нежелание да се даде друг отговор.

3. „Много ми трябва…“

Употребявайки тази фраза в контекста на бъдеща работа, вие практически търсите жалост от другата страна. Това на никого не се харесва.

Пробвайте с „аз мога“, „много ми е необходима тази работа“, „убеден съм, че ще се справя ефективно и качествено“.

4. „Ужасно“ и „отвратително“

Толкова експресивно украсени думи подсказват на интервюиращия, че пред него стои избухлив човек, който не е издръжлив на стрес.

5. „Аз обожавам…“

Както и в предния случай, тук отново става дума за неподходящ градус на емоцията, вложена във фразата. Подобно заявление често се възприема като преувеличение.

6. „Моите недостатъци…“ или „Не съм достатъчно добър…“

Не подценявайте своите достойнства, само защото искате да изглеждате по-скромен. Скромността на работното място не вълнува никого.

7. „Въобще…“

Започвайки изречение с въобще, вие неволно проявявате агресия или укрепвате събеседника.

8. „Честно казано…“

Още едно абсолютно излишно словосъчетание. С негова помощ подчертавате, че всичко, казано до сега, е лъжа.

9. „Просто“

„Просто“, като плънка на текста, следва задължително да изключите от деловата си лексика.

10. Диалектни и паразитни изрази 

Вашата основна цел по време на интервюто е да направите добро впечатление като професионалист и като надежден сътрудник.

Диалектните и паразитни изрази не са средство за постигането на тази цел.