Коалицията “За да остане природа в България”, която е известна като “зеления октопод”, се забърка в бизнес схеми в Трън. Освен зелените големи противници на добива на злато в региона се оказват още бизнесдамата Диана Кишкилова и строителният предприемач инж. Искрен Миланов, пише “Труд”. Двамата имали сериозни бизнес интереси в региона и настройвали жителите срещу местния референдум, на който трябва да се реши ще има ли добив на злато.

Кишкилова е собственик на фирмата за минерална вода “Торн Спринг”, която от няколко години е спряна от производство. Причината е, че дамата не си е спазила ангажиментите от договора за концесия на минералния извор в Трън, от който бутилира “Торн Спринг”. Не е изплатила концесионни вноски и местни данъци и такси на обща стойност около 200 хиляди лева, твърдят от общината. Кишкилова е завлякла почти всички свои бивши служители, като не им е платила няколко заплати. Тя се съди с местната управа за отнетата концесия на минералния извор.

Инж. Искрен Миланов е един от най-яростните противници на мината. Той е родом от Трънско и има вила там. Собственик е на строителната фирма “Вълканов и Миланов” и притежава дялове от софийския хотел “Метрополитен”. Инж. Миланов дори финансира и концерт, агитиращ да се гласува срещу мината, който трябва да се състои на 9 юни.

Местните хора твърдят още, че инж. Миланов е свързан с бъдещ инвеститорски проект, който има за цел да бъде построен комплекс от 150 къщички до град Трън в близост до язовир и до сръбската граница. Не е ясно как ще получи инвеститорът разрешително за строеж до язовир, без да има ОВОС, и как ще се гарантира опазването на околната среда и водата от битовите отпадъци на бъдещите собственици на тези китни къщички.

“Зелените” и двамата предприемачи играят и с местните съветници Олег Тодоров и Десислав Банков. През февруари служителка на компанията “Евромакс сървисиз”, която работи в Трън, е получила съобщение, в което първоначално се искат 100 000 лв. В есемеса пише: “Кажи на твоите шефове да дарят 100 000 лв. за референдума и тогава ще говорим.” По-късно на служебен мейл на “Асарел Инвестмънт” ЕАД (”Евромакс Сървисиз” е част от групата компании “Асарел-Медет” АД) е получено писмо, в което се искат вече 200 000 лв. и е посочена банкова сметка за превод на парите. От компанията са сезирали Главната прокуратура и окръжната прокуратура в Перник. В момента тече разследване. Данните досега показват, че посочената банкова сметка всъщност е на Олег Тодоров, общински съветник в Трън от местната коалиция “Трънчани за Трънско”. Зад нея твърдо стоят “зелени” неправителствени организации. Олег Тодоров е един от основните противници на намеренията на “Евромакс Сървисиз” за възстановяване на добивната дейност в мина “Злата”. Той активно работи за провеждането на референдум и води негативна кампания срещу проекта заедно със “зелените”.

Другият виден представител на коалиция “Трънчани за Трънско” е Десислав Банков, който също е общински съветник. Местните твърдят, че често са обект на заплахи от страна на Банков и Тодоров заради мината. Всеки, който изрази мнение в подкрепа на отварянето на рудника, е подлаган на натиск. На последните местни избори Олег Тодоров се явява и като кандидат-кмет от името на коалиция “Трънчани за Трънско”. Не е избран, но става общински съветник. Двамата с Десислав Банков, освен че са общински съветници от коалиция “Трънчани за Трънско”, имат и обща фирма за търговия със земеделски земи. Проверка в Търговския регистър показва, че Олег Тодоров има регистрирани няколко фирми – от интернет доставка и компютри до земеделско производство и търговия със земеделски земи.

Олег Тодоров и Десислав Банков са свързани с известния от близкото минало Ангел Кръстев по прякор Геле Черния. Местните в Трън разказват, че Геле Черния през 90-те години е бил един от босовете на СИК в Пернишко. През последните години се занимава с аренда и купуване на земеделска земя с цел усвояване на евросредства. Трънчани разказват, че зад Олег Тодоров и Десислав Банков стои именно Кръстев.

Източник: "Труд"