Дончева обсъжда законопроекта срещу вторичното ограбване на КТБ пред „Медиапул“. Не, че отговорът на този въпрос е труден. Напротив – лесен е. Защото Татяна Дончева е адвокат на хората, ограбили КТБ след обявяването на трезора в несъстоятелност.
И няма как да говори друго – в противен случай няма големи хонорари, няма вносни дрешки и подарени автомобили, въобще няма луксозен живот. Всеки иска луксозен живот, защо Татянчето да прави изключение. Всеки иска, но на каква цена. За разлика от душевните терзания на Доктор Фауст, да приеме или не предложението на Дявола, Татянчето не се дерзае ... тя си знае.

Какво каза Дончева за т.нар. от нея проектозакон „Данчо Пеевски“, каза следното : „проектозаконът е предназначен да опитаме за пореден път да приберем едно имущество, което тръгна от КТБ, но не е в нашите ръце...“ Просто блестящо. Само дето няма нищо общо с действителността, освен, че това „имущество“ от КТБ сега е в ръцете на нейните клиенти, като Ганчев например.

Малко предистория. Групата „Петрол“ бе един от най- големите длъжници на КТБ, с общо над 250 млн. евро задължения, но и бе едно от малкото реални обезпечения, учредени в полза на банката. Дни преди да бъде прекратена квестурата през 2015 г. тогавашните квестори Лютов и Костадинчев заличиха всички ипотеки, учредени в полза на КТБ, върху повече от 150 броя бензиностанции, върху една дузина петролни бази, включително базата с морски терминал във Варна, както и заличиха всички залози върху търговските предприятия на дружествата длъжници, като „Елит Петрол“, „Варна Сторидж“ и други. И срещу какво, да не си помислите, че Ганчев, който тогава овладя изцяло управлението на групата „Петрол“, е платил реално някаква част от дълга към КТБ.  Нищо подобно – само срещу прихващанията на задълженията на част от дружествата, активи за над 200 млн. евро преминаха в ръцете му чрез серия от юридически прехвърляния.

Защо Лютов и Костадинчев подариха „Петрол“ няма как да знаем. Разследването е в ръцете на компетентните органи, а Лютов и Костадинчев сега са обвиняеми. Въпреки че отговорът и на този въпрос не е труден – вероятно срещу тлъста, ама много тлъста комисиона.

Сега синдиците на КТБ не са в състояние да стигнат до активите (бензиностанции и петролни бази) по предвидените в закона правни способи. Сега, не синдиците, а именно Ганчев продава част от тези активи, в процедурите по несъстоятелност на дружествата от групата „Петрол“, удобно преместени в Окръжен съд – Ловеч, където друга воля, освен Ганчевата, не се чува. Сега Гриша Ганчев контролира групата „Петрол“ и се разпорежда с бензиностанции и петролни бази. И защо не – не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава.

Но да се върнем на Татяна Дончева. Как именно проектозаконът „Цонев и Пеевски“ се връзва с твърденията на Татянчето. Никак, но има един интересен текст, който вероятно бърка в здравето на Дончева и нейния доверител Ганчев. В проекта е предвидено, че „екс-леге“ КТБ възстановява всички обезпечения, учредени в полза на банката и съществуващи към момента на откриването на несъстоятелността, които впоследствие са били заличени. Така всички ипотеки и залози върху активите на „Петрол“, заличени от квесторите, ще се възстановят в полза на КТБ и банката ще може да ги продава за попълване на масата на несъстоятелността. А това реално обезсмисля веригата от правни еквилибристики, извършени от Ганчев, за да отдалечи същите активи от КТБ. Това именно е простата истина. Да, става дума за едно имущество, което тръгва от КТБ и не е в ръцете на банката, а в ръцете на хора като Ганчев, което трябва да се прибере от синдиците обратно. Защото няма реално плащане на дълговете към банката.

Ще кажете – казаното от Дончева е въпрос на интерпретация, или не само. Дали Дончева разбира нещо от право е съвсем друг въпрос, но явно разбира, че законопроектът не трябва да се приема, защото ще стъжни живота на нейния доверител, а и на нея самата. За пореден път сме свидетели, как крадецът вика „дръжте крадеца“.