По 2 лева за черешка от Чили или по 3 лева за две от Аржентина може да се купи на столичен пазар, съобщава „Телеграф“. Кило от червения плод се продава съответно по 80 и 60 лева, според държавата от която е доставен, обяснява продавачката. На сергията са изложени само две малки кутийки със сочния плод. В склада има и кашони от редкия за това време на годината плод, успокои търговката. 

Припомняме, че както БЛИЦ писа плодове с такава цена може да бъдат намерени и в Пловдив.

Череши тази година могат да се вземат за лекарство, шегуват се купувачи. Те допълват, че човек може да си позволи няколко плодчета, вместо шоколад или бонбони.

През зимата най-големи износители на череши за Европа са Чили и САЩ. За една година Чили е увеличила с 300 процента производството на череши. Турция е третият глобален производител и износител на череши. На Балканите най-ранните череши идват от Гърция и Турция. Те ще се появят през март. А първите български череши излизат на пазара в края на май, началото на юни.

Миналата година обаче заради измръзване родните череши бяха малко. В разгара на сезона цената не падна под 2,50-3 лева за кило. Тази година засега климатичните прогнози са благоприятни и вероятно реколтата ще бъде добра, прогнозираха производители.

В България черешите са на второ място след ябълките по обем на производство. През 2014 г. черешовите градини са се увеличили с 24% в сравнение с 2007 г. Страната ни едва през последните 4-5 години се върна на картата на страните-износителки като не може да се похвали нито с особени количества, нито със завладяването на кой знае какви пазари.

Ягодите се предлагат по 15 лева килото,. Кутийката върви по 6-7 лева, обясни продавачка на пазара. По пазарите може да се купи и свеж касис по 15 лева килото, кралски фурми по 50 лева.

Зимните плодове, които също са внос, могат да се купят на по-ниска цена. Килограм ананас струва 4 лева, мандарините и портокалите са направо евтини – по 2,50 лева най-много.