Жулиета Димитрова, съпругата на обвинения в убийство д-р Иван Димитров, скандира с още стотици пловдивчани "Свобода за доктора!". С този апел над 200 протестиращи се събраха днес пред сградата на Второ районно управление в Пловдив с искане д-р Димитров, обвинен за убийството на Жоро Джевизов – Плъха, да бъде пуснат на свобода, пише Trafficnews.bg.
Сред протестиращите имаше близки, приятели, съседи и колеги на доктора, но имаше и редица българи, които не познават лекаря, но са съпричастни със съдбата му. Жулиета разказа, че тя и децата ѝ са спели по време на разбиването на дома им.
![]()
"Домът ни е запечатан, когато е станало сме спели, затова не мога да коментирам нищо", разстроена обясни съпругата на Димитров. Тя сподели още, че това е трети обир на дома им, като първите два пъти престъпленията не са разкрити.
Протестиращите докараха тонколона, организаторите призоваха за активна гражданска позиция в подкрепа на доктора. Хората настояха за промени в Наказателния кодекс и изтъкнаха, че самозащитата в собствения ти том не може да бъде третирана като престъпление.
Митингът премина под звуците на патриотични български песни, а в края му беше инициирана подписка в подкрепа на Димитров. Хората обявиха, че утре ще протестират отново на същото място от 12 часа, като призоваха всички пловдивчани да се включат.
![]()
Предстои прокуратурата до часове да прецени дали ще поиска от съда постоянна мярка "Задържане под стража" по отношение на медика. Към момента той е задържан в ареста за 72 часа.
Протестът бе организиран спонтанно във фейсбук мрежата вчера, след като стотици души изразиха подкрепата си в защита на обвинения доктор чрез гневни постове. Те изразиха недоумението си как е възможно човек, защитил себе си, дома си и семейството си, да бъде съден като убиец наравно с всички останали престъпници.
Припомняме, че Джевизов е влязъл в къщата на лекаря заедно със свой съучастник. Собственикът ги е чул и излязъл да види какво става, тъй като в съседните стаи спели съпругата и децата му. Тогава Плъха го нападнал с нож и го е ранил в крака. Другият крадец побягнал, а лекарят стрелял няколко пъти. Бандитът е издъхна навън от рана в гърдите. Лекарят твърди, че оръжието не е било негово, а е изхвърлено от другия съучастник. Пистолетът е самоделка.
Приятелите му описват д-р Димитров като емоционален, но много възпитан мъж. Тренирал редовно и бил в много добра физическа форма.
Крадецът, известен с прозвището Плъха, е стар познайник на полицията. Основната версия на полицията, че някой е засякъл крадеца на местопрестъплението и го е застрелял, най-вероятно ще се окаже резонна. До трупа на Джевизов е открит нож, който е негов, а по острието е намерена кръв, която съвпада с тази на лекаря.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!