Темата за пренатални тестове, генетични изследвания и съхранение на стволови клетки е актуална във всяко семейство, което чака дете. И съответно - надеждността на компанията, която то избира да съхрани животоспасяващите стволови клетки на бъдещото си отроче, е от огромно значение. Именно поради тази причина всяко едно сътресение или колебание в тази посока буди безпокойство.
Публикации в различни световни и български медии повдигат въпроси относно стабилността на дружества с предмет на дейност в сферата на генетичните изследвания, които са стъпили и на българския пазар.

По темата алармираха читатели на БЛИЦ, заинтересовани от тези услуги като потребители, но и същевременно притеснени от някои стряскащи информации в медиите, включително и публикации в социалните мрежи.

Във фейсбук страницата на компанията Genoma България например дама се жалва, че e разочарована от „изключително некоректното отношение от представителтвото на международната фирма“, тъй като не останала доволна от пренаталния тест Tranquility, а от компанията не й възстановили заплатената сума, както тя твърди, че й били обещали.



Швейцарската компания Genoma, занимаваща се с генетична диагностика, е част от групата Esperite, чийто друг предлаган бранд в България е Cryo-Save – семейна тъканна банка с директор Асен Пачеджиев, в която се съхраняват стволови клетки. Esperite оперира у нас посредством свое дъщерно дружество именно чрез тези два бранда, а основната дейност е съхраняването на тъканните проби и извършването на неинвазивните пренатални тестове за ранно установяване за хромозомни аномалии Tranquility. 
 
Genoma стъпва на българския пазар в края на юни 2015 година, но дейността на другия бранд на групата Esperite – Cryo-Save, функционира от 2010 година. През същата Esperite закупуват местния клон на работещата до онзи момент като посредник българска фирма и тя става дъщерно дружество на групата. В момента Esperite и съответно Genoma България и Cryo-Save България се представляват у нас от „Тъканна банка Крио-център България“ ЕАД. Позицията на фирмата не бе представена от директора й – Асен Пачеджиев, а от неин служител. 
  
„Това е необходимо заради законодателството, за да може да се изпълнява услугата у нас. В документите е описано, че „Тъканна банка Крио-център България“ ЕАД е дъщерно дружество на Esperite от 2010 година насам“, обясни пред наш репортер Елеонора Куртева от дружеството, която потърсихме за коментар по някои обезпокоителни въпроси.
 
Един от тях е, че на практика Esperite и Genoma нямат юридическо лице в България, агитацията и промотирането на пренаталните тестове Tranquility се изпълнява от служители на „Тъканна банка Крио-Център България“ ЕАД. Интересното в случая е, че по този начин не се плащат лицензионни такси, данък печалба и прочее в страната.
 
„Така е, не се плаща данък печалба. По принцип идеята е хората да се информират електронно за услугата. Тя е достъпна в цяла Европа и не само. През сайта на Esperite и в зависимост от завършека на домейна информацията е достъпна онлайн. На страницата на Genoma подробно е описано всичко за пренаталния тест – време за изпълнение, какво, къде и как, при какви случаи и прочее“, беше коментарът на Елеонора Куртева в тази посока.
 
По-същественият въпрос в случая е, че от публикации в медиите през юни 2016 година стана ясно, че групата Esperite е разпространила официално съобщение, в което обяснява, че акциите й са спаднали драстично след недобросъвестна атака от страна на холандския финансов ежедневник Het Financieele Dagblad. Цитираната от здравния портал hospital.bg информация гласи, че „Esperite е във финансов дистрес и се бори за живота си“, а според международни експерти лошата ликвидност на компанията е предпоставка и за влошаване на качеството на услугата.
 
Нещо повече – самата група Esperite публикува в своя сайт финансовия си отчет за 2016 година, чиито показатели никак не са добри. От самата компания признават в отчета, че са загрижени за финансовото състояние на Esperite, тъй като през 2015 и 2016 година групата излиза на минусови финансови резултати и на практика бъдещето й „силно зависи от допълнително финансиране“. Посочва се, че през 2017 година е бил налице подем, но компанията пак е излязла на минус.
 
Освен финансовата нестабилност Esperite има и други проблеми. През лятото на 2016 година холандската компания влезе в съдебен спор с биологичния гигант Illumina, който я съди за откраднати патенти.
 
Предупреждения за предстоящ финансов колапс идват и от няколко държави, където Esperite има партньори. През май 2017 година английската компания Premaitha Health подаде иск за 750 000 британски паунда срещу Esperite/Genoma. А от други публикации става ясно, че партньорите на Esperite в Сърбия очакват да получат дължимите от компанията суми по направени вече услуги за над 2 млн. евро.

Всички тези факти, както и оценката на международни експерти, цитирана от hospital.bg, будят притеснение, че е възможно съхранението на стволови клетки в Cryo-save, което е дългосрочен ангажимент, да се окаже застрашено.
 
„Компанията е стабилна. Сътресения на се очакват, доколкото аз съм информирана и доколкото може да се предвидят и очакват сътресения... Специално за пренаталните тестове няма някакво притеснение за потребителя на услугата, защото тя се изпълнява доста бързо – в рамките на 5 - 7 дни. Патентът, по който работи Genoma за извършване на изследването, е собствен и всичко е качено в сайта на Esperite. Ние сме една от малкото компании, при които можете да видите всичко черно на бяло - и като новини, и като публикации. Ето, дори коментарът в страницата във фейсбук, за който ми споменахте, също не е изтрит и стои от юли миналата година. Ние не сме от тези, които трият негативните коментари. Мисля, че това говори достатъчно. За конкретния случай мога да кажа само, че дамата, която е много симпатична, имаше много висока телесна маса, което възпрепятства резултата, защото фракцията ДНК на кръвта на детето е размита в много голямо количество кръв на майката. И това се явява риск при изследването“, обясни Елеонора Куртева. Но пък не коментира въпроса - дали действително е дадено обещание да бъдат върнати парите на клиентката и сторено ли е това.
 
По думите на Куртева финансовият дистрес на Esperite не застрашава дългосрочния ангажимент за съхранението на стволови клетки. „В това отношение семействата са добре подсигурени, защото, когато се обърнат към международна компания, има европейски директиви, които регламентират тази дейност. Хората предплащат много дълъг период напред във времето – 20 – 25 години. И от тази гледна точка, ако някоя компания загуби лиценза си или фалира, стволовите клетки на семействата, които са избрали услугата, ще се съхраняват за срока, който са си договорили. Така че няма проблем за потребителите на услугата. Те ще бъдат информирани, ако има някакви сътресения и крайни последствия, за да знаят къде са преместени пробите и къде ще продължат да се съхраняват, без това да е свързано с допълнителен финансов ангажимент от тяхна страна“, разясни още Елеонора Куртева. Очевидно индикации за сътресения има, тъй като според потребители на този вид услуги вече има клиенти, чиито проби доскоро са се съхранявали в Белгия, са прехвърлени в Швейцария, без те да са били уведомени за това.

Орлин ФИЛИПОВСКИ, БЛИЦ