„Развод ми дай, развод ми дай и повече не ме мъчи, вземи панелите, трабанта, но въздуха ми остави“, се пееше в една площадна песен в зората на демокрацията. 20 години по-късно този рефрен изпяват в съда идеолога на протестърско-грантаджийското съсловие и отявлен защитник на гей-браковете доцент Кристиан Таков и съпругата му - неговата колежка от Софийския университет Боряна Мусева.

Злите езици говорят, че именно Таков е уредил преди това атрактивната си студентка, станала впоследствие негова жена, на топлото преподавателско място в Алма матер, макар Мусева да не е блестяла с кой знае какви юридически познания. Оказва се, че двамата са били близки и по комунистическа линия, защото Кристиан Таков е внук на брата на бившето величие Пеко Таков, а коментари в интернет свързват бащата на Мусева с репресивния апарат на Държавна сигурност, макар проверката на Богдан Мусев през 2012 г. да не е показала принадлежността му към ДС.

Дали разводът между двамата преди няколко години, е бил заради разминавания във вижданията им по въпроса за еднополовите бракове, или причината е била друга, така и не става ясно. Факт е обаче, че техният колега от университета асистент Чавдар Стоянов открито поставя въпроса за сексуалната ориентация на Таков и дори намеква за някои от връзките му.

Така или иначе, реален конфликт между бившите съпрузи очевидно не е имало, защото Таков и Мусева доброволно поделят имуществото си, като апетитното им семейно жилище от 112 кв. м на пъпа на София остава за Кристиан Таков. Нещо повече, въпреки развода си, двамата продължават да са в топли приятелски отношения и дори заедно бабуват през 2016-а на политическото недоносче на  олигарха Прокопиев – „ДА(Й) България“. Интересното е, че в ръководството на партията влизат както Мусева, така и новият й мъж и съдружник в адвокатската й кантора – 6 години по-младия от нея Александър Иванов, който също е близък приятел с Таков. Както се казва – нищо лично. 

Но докато в постоянните си публични изяви напоследък, както Таков, така и Мусева, а и самият Иванов, се бият в гърдите за това колко са „морални“ и „чисти“ и каква реформа в правосъдието ще правят, оказва се, че Мусева и Иванов по същото време участват в схема с имоти, която не само че е със съмнителен „морал“, но трябва да предизвика и съответните проверки от компетентните органи и НАП.

Предисторията започва още през 2008 година, когато е учредено дружеството „София хилс“. Едноличен собственик на капитала му е кипърската офшорка „Полдърленд“, а управител – адвокат Стоян Бързаков, който е управител и на адвокатската къща „Евролекс“, в която движеща сила е известният софийски адвокат Андрей Делчев. Няколко месеца след учредяването си, „София хилс“ купува готовия жилищен комплекс „Оркид Хилс“, построен в Студентски град, за сумата от 12 834 251 лева. „София хилс“ няма никаква търговска дейност, а захранването му с повече от 16 млн. лв., вероятно идва по линия на кипърското дружество, което е със скрит собственик.

Няколко години продажбите на апартаменти вървят добре, тъй като комплексът е атрактивен и е в полите на Витоша, но през 2014г. в имотния регистър е вписана искова молба, с която множество физически лица образуват дело против вече купилите си имоти. Не е ясно каква е причината за спора, но е факт, че след вписването на исковата молба „София хилс“ започва да апортира апартаменти в новосъздадени от него дружества - „Калипсо“, „Дейзи“, „Бест София“, „Петех 2016“, „Сабор“ и др., вероятно в опит да осуети правата на ищците.

Имотите са оценени от вещи лица на почти реалната им стойност, като веднага след вписването на апорта, „София хилс“ започва да продава дружествените си дялове в тях на физически лица. След тези продажби, които са в рамките на две седмици, следва ново прехвърляне на дяловете, от физическите лица, този път за ….1 лев. В две от фирмите – „Дейзи“ и „Калипсо“, основна действаща фигура е именно сегашният член на ръководството на „ДА(Й) България“ адвокат Александър Иванов. Той купува дялове за близо 250 000 лева от „София хилс“, които после, само след 2-3 седмици, продава за смешната сума от по 1 лев.

И ако се чудите кой е купувачът, отговорът също е лесен за отгатване – собственик на „Калипсо“ и на имотите в него става съпругата на адвокат Делчев, а на „Дейзи“ – друг служител в „Евролекс“ – адвокат Стоил Христов. В „Сабор“ все още продажба няма, като там съдружник става лично Мусева, заедно с Иванов, а управител – баща й – Богдан Мусев. Отделно бившата съпруга на Кристиян Таков и новият й мъж, чрез адвокатското си дружество, купуват още един апартамент.

Така имотите на „София хилс“ на практика се връщат пак оттам, откъдето са дошли, но с „нови“ собственици. Каква е била точно целта на това мероприятие знаят единствено участвалите в схемата, както и кой е реалният собственик на дошлите от Кипър 16 милиона лева.

Иванов обаче трябва да обясни какъв е произходът на парите, с които е „купил“ дружествените дялове. Но при положение, че договорите са качени в търговския регистър, остава резонният въпрос, спестили ли са активистът на „ДА(Й) България“ Александър Иванов и адвокатите от „Евролекс“ данъчни задължения, при положение, че сделките са извършени в рамките само на няколко седмици, а пазарната цена на дяловете няма как да е 1 лев, след като в дружествата има имоти за стотици хиляди. 
На този въпрос е добре да отговорят компетентните органи, а на въпроса морално ли е да раздаваш морал, след като си участвал в подобни схеми, отговор може да даде всеки.