Два или три пъти ще се вдигне данъкът за всички, които притежават втори имот край морето. Промяната на данъците за курортите мина в Закона за корпоративното подоходно облагане, който депутатите приеха, а президентът Румен Радев наложи вето на закона, информира flagman.bg.

Покрай приемането на закона тази промяна остана незабелязана заради дебата и скандалите около повишаването на данъка за стар автомобил.

Така или иначе обаче президентското вето падна вчера при обсъждането му на бюджетната комисия в парламента, което означава, че промените се запазват и съвсем скоро ще влязат в сила, след като бъдат приети отново и от парламента.

Как се плаща сега

В момента собственик на втори имот в Бургас плаща 1.75 промила от данъчната оценка на жилището си. Според новия закон собствениците на второ жилище в морския град ще трябва да плащат двойно или тройно, тъй като според промените данъкът за втори имот в националните курорти се вдига от 5 до 7 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот.

Промяната ще важи за всички курорти с национално значение, а в тях са включени Бургас, Слънчев бряг, Ахтопол, Китен, Приморско, Несебър, ММЦ, Поморие, Созопол, Царево.

С малко по-малко ще се вдигне данъкът за втори имот в морските курорти, ако те са в списъка на курортите с местно значение. Там промилът става от 4,5 до 6 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот. В този списък влизат Ахелой, Равда, Свети Влас, с. Лозенец, устието на Ропотамо и Аркутино, Синеморец и Черноморец.

Решението за всяка община ще се взема поотделно от местния общински съвет.

Промените ще засегнат имоти, които не са регистрирани като основни, отдават се под наем и плащат данък за това или са регистрирани, че предлагат нощувки и за тях се плаща туристически данък.

Същите правила важат и за Варна, и за планинските курорти. Но според специалисти най-много промяната ще засегне Слънчев бряг и Банско, защото там има най-много неосновни жилища.

Мотивите да се вдигнат имотите в курортите са, че общините, които към които се водят, имат нужда от повече средства в хазната от данъци, тъй като те трябва поддържат курортите в атрактивен вид.

Другата причина е да се изсветлят собствениците на такива имоти, тъй като те често биват давани под наем или с цел туризъм и са нелоялна конкуренция на категоризираните хотели и къщи, които се отдават под наем.