Грапавината на банкнотите изчезва при използването им и те трудно се разпознават от незрящите. Това съобщи учителят в Специалното училище за деца с нарушено зрение „Проф. д-р Иван Шишманов“ във Варна – Снежана Пенева, във връзка с новата банкнота от 100 лв., предаде Фокус. 

Тази нова банкнота има допълнителен знак за незрящи, състоящ се от 5 дебели и 6 тънки линии, разположени под ъгъл на двете къси страни на банкнотата. 

Според Снежана Пенева един от основните проблеми на хартиените пари е факта, че хартията се износва и грапавината, която е нужда за тяхното разпознаване от хората с нарушено зрение изчезва с времето. 

Според нея дори и новата столевка ще бъде подходяща само при наскоро вкараните в употреба пари. „В момента на тези банкноти, които имат обозначение, но те не са толкова добре четими. Надявам се тази нова столевка, която излезе, видях я само на снимка, не съм я пипала – там ми изглежда, че са малко по-добри тези брайлови обозначения. Но досегашните брайлови банкноти, обозначенията в момента не са много четлив“, обясни Снежана Пенева. 

Общият дизайн и основните елементи на банкнотата от сто лева се запазват без съществени изменения. Новата столевка остава зелена и с лика на Алеко Константинов. Според Снежана Пенева до момента банкнотите не са разполагали с подходяща система за хората с нарушено зрение, затова незрящите основно използват големината на банкнотата, като метод за разпознаване на парите. 

„Ами на тези действащите банкноти досега, тази система в момента не работи. Може би само, когато е супер нова банкнотата. На всичкото отгоре, и човека трябва да е с добра сетивност, за да различи знаците. По-скоро по големина или по подредба, и от там нататък може да работи незрящият човек с банкнотите“, каза още учителката. 

В тази връзка, учениците от Специалното училище за деца с нарушено зрение се учат на други техники за боравенето с парични средства в специален час, обясни Снежана Пенева.