Търпението и любовта са формулата за дълъг и щастлив брак. Съпрузите трябва да се уважават и подкрепят, да си споделят и да вървят ръка за ръка. Ако единият сгреши, другият да прости. Това е философията за семейния живот на Пенка Славчева от Прослав. Тя и съпругът  Славчо цели 45 години делили заедно радост и тревоги. През 2002 година той починал. „Двамата много си споделяхме, всяка вечер си разказвахме как ни е минал денят. Така си давахме сила“, споделя 78-годишната жена в репортаж на "Марица".   

Пенка е родена е на 19 октомври 1939 година в село Панайот Хитово, област Търговище. Завършила гимназия в Омуртаг и започнала да учи в Института за учители в Плевен, но не успяла да завърши, тъй като се омъжила и се преместили в Прослав. Съпругът  бил начален учител и веднага започнал работа в местното училище, а тя шест години изкарала в счетоводството на ТКЗС-то. 

"През 1969-а Прослав стана квартал на Пловдив и откриха целодневна детска градина. Веднага се изместих там като домакин и останах цели 25 години. През 1994-а се пенсионирах и в нашата къща направихме частен магазин за авточасти заедно с варненска фирма. Там работех 7 години“, разказва Пенка. Жената се посветила след това на внуците си. Отгледала първо малкия Слави, а след това и Ива. 

„Не исках синът и снахата да дават децата на ясли и ги гледах, докато поотраснат. Сега и двамата са вече големи. Той завърши Математическата гимназия, беше отличник и го изпратиха на стаж в Англия, а в момента е студент в Техническия университет и учи програмиране. Ива е ученичка в шести клас“, гордее се с внуците щастливата баба. Синът  имал сервиз за коли, а снахата е зъболекарка и е открила частен кабинет.  Пенка има и дъщеря, която работи във фирма. 

Цялата фамилия живее в голяма къща в Прослав. Възрастната жена признава, че без работа не може да седи и затова се грижи за малко ранчо. Пролетта и лятото сади и копае зеленчуци - домати, краставици, чушки, зеле. Изкарва по две реколти картофи. Зимата е поела отговорност да пали камината и да върти домакинството. Гледа, като се върнат децата и внуците, да има сготвена манджа. 

„Слави и Ива ми определят менюто за деня. Внукът харесва сарми, пълнени чушки, а внучката много обича тиквеник. А за закуска и двамата обожават палачинки и мекички“, казва бабата.

Като повечето пенсионери се увлича по турските сериали, но пък не пропуска новините и различни предавания през уикенда. Следи политиката и е доволна, че по настояване на Патриотите минималната пенсия е станала 200 лева. 

Любимото  занимание е плетенето. Изплела е на всички от семейството си блузи, фланели и елечета. „Сега внучката иска да  правя блузон, ала  казах да дойде двете да изберем преждата и ще го изплета. Навремето много обичах
да бродирам. От майка ми съм наследила занаята, а тя беше голяма
майсторка на плетенето на една кука“, разказва Пенка. 

Чете много книги и вестници, но хобито  е да решава кръстословици и да тренира паметта си. Любител е и на картините.

Всяка сряда с още три приятелки си имат традиция да се събират на кафе. В пенсионерския клуб са ги нарекли „четирилистната детелина“, защото са неразделни и заедно ходят на екскурзии. Пенка е  доволна, че пенсионерите имат свой живот в клуба - празнуват всички празници и рождени дни, а на хората, които имат кръгли годишнини, се купуват подаръци.

Понякога дава житейски съвети на внуците - да не лъжат, да не злоупотребяват с добрината на другите хора, да се уважават, да не клюкарстват.

 

Бодра и здрава на кафе и зеленчуци

Възрастната жена предпочита да похапва повече салати. Споделя, че приготвя често задушени и варени зеленчуци. Сутрин щом стане, изпива билков чай с мед на гладно, след това си прави лека закуска и задължително пие по едно кафенце. „Без него не мога. Забравя ли кафето, усещам, че нещо не ми е наред. Като го пия, добивам импулс за работа, смее се възрастната жена.

Грубости и в забавачката! Накъде върви светът?

Възрастната жена се чуди какво се случва в детските градини и защо има инциденти. „По социалистическо време нямаше такива неща. Сега самите родители слагат подслушватели, даваха по телевизията как учителки се отнасят грубо с децата. Ами насилието в училище между деца? Защо е тази агресия? Накъде върви светът? Навремето в нашата детска градина ходехме по екскурзии, събирахме се, празнувахме, персоналът беше 30 човека, имаше по шест групи, но такова нещо не се случваше“, казва Пенка Славчева.

Любимата й рецепта

Хубавият тиквеник се приготвя така: Една средна тиква я разделям на две части. Настъргвам я с ренде, поръсвам с една чаена чаша захар и я оставям да се изцеди. Добавям  стафиди, пакетче канела и орехи.  Правя тиквеника с одрински кори. Разпределям количеството в тавата и навивам корите. Отделям в една чаша вода, слагам по малко грис или галета.