Може ли в 21-ви век, в една европейска държава като България, чиито лекари да са сред най-добрите, човек да издъхне след… операция на коляно? Печалният отговор е, че може. Пример за този абсурд е един 37-годишен мъж, който е в разцвета на силите си, без съпътстващи заболявания, здрав като канара, умира след артроскопска операция на дясна колянна става за възстановяване на кръстна връзка. Звучи немислимо, но е факт – Радослав Савов вече не е сред живите, а неговите роднини не могат да се примирят с това. Случаят освен трагичен е и абсолютно скандален, защото според близките на Радослав е недопустимо в една реномирана болница като „Еврохоспитал“ да се стигне до такъв нелеп смъртен изход. Те се свързаха чрез ангажирания от тях адвокат Калин Господинов с „ШОУ“, за да дадат публичност на своята лична трагедия, която според тях е настъпила заради лекарска немарливост. По случая е било образувано досъдебно производство, което някак странно е било прекратено заради липса на престъпление. Адвокат Господинов е обжалвал пред Окръжен съд – Варна, и досъдебното производство е било възобновено.
Ето ги и фактите:
 
Радослав Савов постъпва за планова операция на дясна колянна става в МБАЛ „Еврохоспитал“ на 18 ноември 2016 година. Това се случва след инцидент с парапланер в Шуменското плато, където 37-годишният мъж къса колянна връзка. В болницата той е бил диагностициран с хронична нестабилност на колянната става. Предписаното лечение предвиждало възстановяване на коляно чрез поставяне на имплант. При постъпването в болницата е била направена кардиограма и кръвни изследвания. Савов подписал представените му документи – декларации за информираност относно източника на заплащане за диагностиката и лечението, за извършване на медицински и хирургически процедури, провеждане на рентгеново диагностично изследване, за вида и цените на всички медицински и допълнителни услуги, както и за предоперативна анестезиологична консултация.

Отделно Савов попълнил и заявление за избор на оперативен екип. Около 9 часа на 19 ноември миналата година той бил въведен в операционната зала. Поставена му била спинална анестезия – упойка, действаща от кръста надолу, и започнала подготовка за операцията и стерилизиране на крайника. Била огледана колянната става. Операцията приключила около 11 часа съгласно нормалното предоперативно планиране. Пациентът не се оплаквал от болки и телесни страдания, бил в настроение и наблюдавал цялата операция на монитор, като лекарят обсъждал с него извършваните действия. След това, още докато бил под упойка, Савов бил настанен в болнична стая № 210 и оставен без медицински надзор. В същата стая бил и друг пациент – Тодор Гавраилов.



Около 12 часа Радослав се почувствал зле и помолил Гавраилов да повика дежурния лекар. Той излязъл в коридора и казал на сестрата, която срещнал, че оперираният не се чувства добре. Върнал се в стаята и забелязал, че лицето му е с променен цвят. Радослав получил гърч и пяна му избила от устата му. В стаята влязла дежурната д-р Бойкова. Тя се опитала да измери кръвното налягане на болния, но не успяла. Той буйствал. Извикали и дежурния анестезиолог – д-р Румен Калчев, който поставил анестезията на пациента и присъствал на операцията му. Радослав получил втори гърч. Пристигнал и д-р Калчев, който започнал да мери пулса на пациента.

Савов получил трети гърч, свестил за кратко, разменил няколко думи с медицинския екип, но минути по-късно изпаднал във видимо безжизнено състояние. Преместили го в стая 203, където имало електрошок и маска с кислородна бутилка. Там се установило, че пулсът му бил 140 удара в минута, кръвното налягане 70/40. Поставили му инжекции и били предприети реанимационни процедури (интубация и кислород). По-късно на ЕКГ-то се появила и права линия, която отразява липсата на жизнени показатели. Започнал сърдечен масаж. Направени били три електрошока, но сърдечната дейност на Савов не се възстановила. Смъртта на Радослав настъпила в 12:40 часа…

Разследването, прокуратурата, защитата

По случая със смъртта на Радослав Савов с постановление от 19 ноември 2016 година окръжната прокуратура във Варна образувала досъдебно производство срещу неизвестен извършител. То било за това, че на същата дата поради незнание или немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност – медицинско лечение, е била причинена смъртта на пациента. А в мотивите за прекратяването на наказателното производство на 29 май тази година наблюдаващият прокурор посочил, че „при така установената и проверена фактическа обстановка при разследването считам, че не са събрани доказателства, че на 19.11.2016 г. лекари от „Еврохоспитал“- Варна, да са осъществили състав на престъпление по чл. 123, ал. 1 НК.“.

„Противно на тези твърдения аз и близките на Радослав Савов считаме, че от събраните по досъдебното производство материали може да се направи заключение за извършени поне две престъпления от общ характер! Едното от които по чл. 123, ал. 1 НК (причиняване на смърт поради незнание или немарливо изпълнение на занятие), а другото по чл. 311, ал. 1 НК (съставяне на официален документ, в който длъжностно лице в кръга на службата си удостоверява неверни обстоятелства)“, обяснява пред „ШОУ“ адвокат Господинов.

Какво точно се е случило: видно от историята на заболяването на Радослав, същият е бил диагностициран с хронична нестабилност на колянната става. Според медицинския стандарт „Ортопедия и травматология“ сложността на възстановяването на колянната връзка е процедура „с голям и много голям обем и сложност“. Една такава операция трябва да включва: „оператор, от един до трима асистенти, операционна сестра, а при необходимост и втора сестра, санитар. Операторът задължително е лекар специалист по ортопедия и травматология, притежаващ допълнителна квалификация за извършване на съответната специфична дейност. Най-малко един от асистентите трябва да е с придобита специалност по ортопедия и травматология“. От оперативния протокол става видно, че хирургичният екип, извършил операцията на Савов, е бил в състав: д-р Радослав Радев като оператор, лекарите Бъчаков, Крумов и анестезиолога д-р Калчев – като трима асистенти, и медицинските сестри Кроучек и Иванова – като операционна и анестезиологична сестра.

Фактите, свидетелите, нарушенията

В писмените си обяснения, дадени във връзка с извършена отделно от досъдебното производство проверка на РЗИ – Варна, д-р Радослав Радев, фигуриращ като оператор в оперативния протокол, заявява следното: „Същият ден бях дежурен…(не се чете)… 1-ва смяна от 8:30 часа до 14:30 часа. На посочената дата бях ангажиран с административна работа по документацията и приемане на болните за деня. Също бях на разположение на работещите лекари в отделението и оперативния екип. За пациента разбрах след настъпилия exitus letalis“ (exitus letalis – смъртен изход – бел. ред.)“. В показанията, дадени в хода на разследването обаче, д-р Радев застъпва друга версия: „Бях в екип с д-р Бачаков – ортопед травматолог, който беше дежурен за деня, заедно с д-р Юлиян Крумов – ортопед травматолог, и д-р Стефанов… Реално аз не участвах в извършване на операцията, но бях облечен и в готовност да вляза в екипа“.



Разпитан като свидетел, д-р Ердинч Бачаков заявява: „Не съм присъствал на операцията, но бях в отделението като консултант, т. е. при необходимост да се отзова в залата. Операцията беше извършена от д-р Крумов – ортопед от същата болница, и д-р Калчев в качеството на анестезиолог“. Медицинската сестра Росица Кроучек потвърждава в писмените си обяснения пред РЗИ – Варна, че: „Оператори бяха д-р Крумов и д-р Стефанов. Анестезиологичен екип – д-р Калчев и м. с. Иванова“. Разпитана като свидетел, медицинската сестра Радка Иванова свидетелства за нещо интересно: „Пропуснах да кажа, че операцията се извърши от д-р Крумов от ВМА – Варна, и д-р Стефанов от ВМА – София, и сестра Росица Клоучек“. Тези показания на свидетелката изцяло кореспондират на писмените й обяснения, дадени пред РЗИ – Варна. Горното несъответствие на отразените в оперативния протокол обстоятелства относно лекарския екип, който реално е извършил операцията на Савов, е отразено и в доклада по случая на Изпълнителна агенция „Медицински одит“.

На стр. 6 от доклада при обсъждане на констатациите, извършени при проверката, се казва „Оперативната интервенция е осъществена в същия ден. Установено е несъответствие между отразения оперативен екип в медицинската документация (д-р Радев, д-р Бъчаков и д-р Крумов) и екипа, реално осъществил оперативната интервенция на пациента (д-р Крумов и д-р Стефанов)“. „Несъмнено в конкретния случай длъжностно лице в кръга на службата си е съставило официален документ – оперативен протокол, в който са удостоверени неверни обстоятелства с цел да бъде използван този документ като доказателство за тези обстоятелства, а това на практика представлява престъпление по чл. 311, ал. 1 НК“, категоричен е пред „ШОУ“ адвокат Калин Господинов.

По думите му вероятен мотив за това може да е прикриване на обстоятелството, че действително извършилият операцията лекар не е притежавал необходимата квалификация да извърши такава операция, обстоятелство, което според думите на защитника е останало неизяснено в досъдебното производство. Или иначе казано: операторът задължително трябва да е лекар специалист по ортопедия и травматология, притежаващ допълнителна квалификация за извършване на съответната специфична дейност. Освен това, както е посочено в разпоредбата на Наредба № 9, операционният екип за извършване на такъв вид операции задължително трябва да включва: оператор, от един до трима асистенти, операционна сестра, а при необходимост и втора сестра, както и санитар.

А в конкретния случай операционният екип очевидно е бил непълен. Развилата се след извършената оперативна намеса фактическа обстановка по случая е в тотален разрез с установения по наредба медицински стандарт. В показанията си медицинската сестра Анна Козарова заявява следното: „След операцията беше качен (Савов) в стая № 210, на втория етаж… В случая аз поех този пациент след операцията. Той беше в съзнание… Лично го попитах има ли болки и как се чувства, при което ми отговори, че все още няма болки… Навън бяха баща му и сестра му, които помолиха да влязат да го видят. Разреших им, след което те влязоха при него.

Веднага отидох да изключа системата на друг пациент в стая № 202…“. Видно от показанията на Козарова, при довеждането си в болничната стая Савов все още е бил под анестезия, за което свидетелства липсата на болки. Вместо „възстановяването от анестезия“ да се извърши от анестезиологичния екип, провел анестезията, или от друг анестезиологичен екип, както е по наредба, Савов е бил оставен в болничната стая без какъвто и да било медицински надзор. Въпросната стая, в която е бил настанен Савов след операцията, е била обикновена болнична стая, без необходимото оборудване за извършване на интензивно лечение – така, както би следвало по наредба да се осъществи „възстановяване от анестезия“ в условия, които осигуряват на медицинския екип възможност за диагностициране и лечение на всички присъщи на етапа усложнения и неблагоприятни странични реакции. „Всичко това говори за поредица от действия на медицинския екип на „Еврохоспитал“ – Варна, която в крайна сметка довежда до неподготвеността им да реагират адекватно и да овладеят разразилата се критична ситуация с пациента“, обяснява пред медията адвокат Господинов. За това какво се е случило, след като Радослав е бил оставен в болничната стая, разказва другият пациент – Тодор Гавраилов, който казва, че след като Радослав направил трети гърч, „… се събраха няколко доктори и сестри, около 4 – 5 човека. Говориха, че трябва да го преместят в стая 203, където има електрошок, и че там има кислородна маска. Може би след 1 – 2 минути докараха носилка и го изнесоха от стаята...“.



Медицинската сестра Козарова също потвърждава, че стаята, в която Савов е изведен след операцията, не била пригодена за извършване на интензивно лечение: „Д-р Бойкова се обади на д-р Калчев – анестезиолог, да дойде в стаята. Радослав продължи да бъде в съзнание още около 2 минути и когато д-р Калчев дойде, той почна да посинява. Д-р Калчев разпореди да се направи кардиограма и да го изместим в стая, където има кислород. Преместихме го в стая № 203, където Радослав нямаше вече пулс, и д-р Калчев започна да му прави интубация и обдишване. Това продължи около 30 минути, през което време му се правеше и адреналин, след което и електрошок. Спряхме в 12:30 часа, тъй като беше настъпила смърт…“. Съгласно заключението на съдебно-медицинската експертиза на тялото причина за смъртта на Радослав Савов е тромбоемболия на белодробната артерия и разклоненията и в двата бели дроба, довела до остра дихателна недостатъчност.

Разпитан като свидетел, анестезиологът д-р Румен Калчев потвърждава, че вместо да се проведе „възстановяването от анестезия“ веднага след операция, Савов е бил предаден на друг лекар: „След приключване на операцията пациентът беше в съзнание… След това беше изнесен от отделението по ортопедия и поет от д-р Бойкова. Един час след това ми се обади д-р Бойкова, че болният е неадекватен, трудно контактен и изпотен. Веднага отидох в стаята на пациента, който беше неконтактен, с недолавящ се пулс. Назначих ЕКГ, което показа тахикардия 140 удара в минута, кръвно налягане 70/40“. Категоричните изводи, които прави адвокат Господинов, са, че разгледани в съвкупност, събраните по досъдебното производство доказателства сочат за поне две нарушения на медицинските стандарти.

Савов е бил оставен в болничната си стая без наблюдението на анестезиологичния екип, поставил му анестезията, каквото е изискването до възстановяване от анестезия, и в допълнение – без какъвто и да било медицински надзор. Отделно, стаята, в която е бил настанен Савов, не е била пригодена за извършване на интензивно лечение. „Всичко това показва ясно, че е налице незнание или немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност – медицинско лечение, която е довела до смъртта на Радослав Савов“, смята Господинов.

Орлин ФИЛИПОВСКИ, в. "ШОУ"