Пълна разруха от Джумаята на север до Пловдивския университет на юг, от булевард „Руски” на изток до улица „Петко Д. Петков” на запад. Това ще се случи в Пловдив, ако в центъра на града падне атомна бомба със същата мощност като тази, унищожила японския град Хирошима през далечната 1945 г, съобщава местният сайт trafficnews.bg
Евентуалните поражения от един такъв ядрен удар показа проверка в сайта Nukemap. Той е създаден от американеца Алекс Велерщайн и e спонсориран от американския университет „Stevens Institute of Technology”. Идеята на сайта е да покаже какви биха били приблизителните щети върху всяка точка от света, ако там бъде детонирана ядрена бомба.

В момента темата за ядрена война, за голямо съжаление, отново е на дневен ред. Тръгнаха заплахи за бомбардировки, за огън и жупел и ад на Земята. Така изведнъж ни беше припомнено, че светът, в който живеем, изобщо не е безопасен.

Aко светът бъде погълнат от ядрена война и една от атомните бомби се стовари върху Пловдив, ще се случат следните неща:

За отправна точка – т.е. място, на което ще падне бомбата, е избрана сградата на Община Пловдив – административен център на града и едно лесно разпознаваемо място. В случай че сте със слаби сърца, по-добре спрете да четете тук.


Ако в центъра на Пловдив бъде детонирана 15-килотонна атомна бомба, като тази, която е пусната от САЩ над Хирошима, това ще сложи край на живота в половината град. Всичко в радиус от 230 метра около сградата на Общината ще бъде погълнато от огнената гъба.

Основната ударна вълна ще събори дори най-здравите сгради в радиус от 540 метра. Това означава почти абсолютна разруха в посочените в началото на текста граници. По-„слабата” ударна вълна ще отнесе повечето сгради в радиус от над километър, сеейки мигновена смърт от източния край на Альоша до Централни гробища (случайно съвпадение), както и от брега на река Марица до отвъд булевард „Христо Ботев”.


Лошото обаче не свършва тук. Следващият проблем е радиацията. В радиус от 1,34 км (или на площ от 5,64 кв.км) радиационната доза ще е толкова голяма, че без медицинска помощ смъртността ще бъде между 50 и 90 процента само от ефектите на радиацията, без да броим щетите от бомбата. Смъртта ще отнеме от няколко часа до няколко седмици. Още по-голяма част от намиращите се в града хора ще бъдат засегнати от изгаряния 3-та степен. Ще бъдат засегнати живеещи в Кършияка, Кючука и Източен.

Вятърът ще разпространи радиоактивната зараза на километри разстояние. В зависимост от посоката му, засегнати от експлозията може да са хора дори в Гълъбово на изток и Самоков на северозапад.

Сайтът посочва, че е трудно да се предвидят щетите и да се определи броят на жертвите от дадена ядрена експлозия. „Предполагаемите” цифри сочат над 45 хиляди загинали на момента и над 74 хиляди ранени, без да се броят ефектите от разнасящия радиация вятър. Най-вероятно обаче смъртността ще е много по-висока.

Всички посочени цифри и разстояния са базирани на 15-килотонната бомба „Малко момче”, пусната над Хирошима. Важно е да посочим, че в днешно време ядрените оръжия са много по-мощни. Има информация, че в края на 2016 г. Северна Корея е правила опити с ядрена бойна глава с мощност между 20 и 30 килотона. САЩ, например, пък разполагат с много по-мощни оръжия, а една от най-разпространените атомни бомби е 100-килотонната W-76 (която би унищожила целия Пловдив).