България е на пето място в Европа по затлъстяване на децата от изследвани общо 32 държави. Това сочат тревожните данни на Световната здравна организация, представени от Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания. Броят на децата с наднормено тегло по света се е увеличил до 124 милиона души през 2016 г. Това е повече от 10 пъти в сравнение с 11 милиона регистрирани случая през 1975 г. Основните причини са нездравословно хранене и обездвижване, съобщава "Марица".

Дюнери с мазно месо и бял сос, пици, баници, тостери, чипсове, солети. Това представлява закуската на повечето пловдивски ученици. Около всички училища в града са отворени всякакъв тип обекти за бързо хранене, като нито един от тях не е за здравословна храна. 

Голямото междучасие на улица “Иван Вазов” изглежда като филм на ужасите за всеки родител, който иска детето му да се храни здравословно. Десетки ученици от СУ “Св. Патриарх Евтимий” и НУ за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“ се втурват да се редят за закуски. Едни си поръчват дюнер, хотдог и тостери, които се правят точно срещу школата, други излизат с огромни чипсове в ръка от магазинчето, трети са радват на сладкишите си. Точно до двора има будка за гевреци. 

Гергана, която е на 11 години, държи кофичка плодово кисело мляко в ръка и разказва, че вече от месец не яде вредна храна. В началото й е било трудно, сега се чуди как е могла да си взима дюнер всеки ден. Подкрепя я нейна съученичка, ала друга тяхна приятелка се намесва, за да обясни как няма по-хубаво от два големи сладкиша в голямото междучасие. Около тях съучениците им поглъщат колкото се може по-бързо парчета пица, за да им стигне времето. Надолу по-улицата има фреш бар. Пред него чакат едва 5 човека. Гергана и приятелките й разказват, че няма откъде да си купят друга здравословна храна, освен киселото мляко от малкото магазинче. В училище храната не им харесвала. 

До СОУ “Св. Климент Охридски” също се продават тостери. На отсрещната страна на булевард “Васил Априлов” продават фрешове, а точно до тях - кафе, алкохол и цигари. През няколко сгради има павилион за закуски, до който също се предлагат тютюневи изделия. Изборът за здравословно хранене и тук е сведен почти до нула. 

Съвсем друга е ситуацията с храната на най-малките ученици в ОУ “Душо Хаджидеков”. Майка на първокласник разказва, че е много доволна от това, което се предлага на учениците.

“В училището им раздават пресни първокачествени плодове. Работят с проверена фирма за млечни продукти. Когато на децата се полага парче кашкавал, то пристига вакуумирано. Млеката също са индивидуални дози и са качествени. В стола пък готвят по специален рецептурник, съобразен с изискванията за здравословно хранене. 

Много родители, които не са доволни от столовото хранене в други училища и не искат децата им да си купуват чипс и дюнер, им приготвят обяд от вкъщи. Продават се специални кутии с разделения, където може да се побере едно полезно обедно меню. Така храната е и качествена, и в достатъчно количество. Остава неудобството за децата, чиито съученици си хапват пици пред тях.