Локви кръв се появиха край игрище през уикенда и смутиха тих квартал в центъра. Привечер пък катафалка и свещеник с развято расо нагазиха в тревите край последните блокове на жилищен район „Тракия”. Оказа се, че окървавеният труп е бутафорен. А на „местопрестъплението” вместо полиция имаше само кинаджии - екипът на режисьора Павел Г. Веснаков, пише "Марица".

С неговата злокобна история "Химера" започнаха снимките  на първия от седемте късометражни филма, които по задание трябва да са вдъхновени и посветени на Пловдив. Те ще бъдат заснети до края на лятото по проекта „КИНОПЛОВДИВ”, като на финала  ще бъдат сглобени в общ филм-омнибус. Първоначалната заявка на фондация „Пловдив 2019” е, че той ще бъде пълнометражен, ще представя града на тепетата и ще бъде разпространен и в чужбина като част от програмата на домакинството на града като евростолица на културата. Фондацията финансира начинанието с 250 000 лева, а общият бюджет на кинопроекта е 365 000 лева. 

Част от парите са похарчени за предварителната подготовка - всеки от екипите на 7 режисьори има възможност да прекара в Пловдив един месец, за да усети духа и атмосферата, за открие местни истории и личности, да издири интересни локации за снимките. Мрачният прочит на режисьора на „Откраднат живот” Павел Г. Веснаков затвори в събота актьорския екип с Йоана Буковска в главната женска роля в панелка на ул. „Велико Търново”, където в миналото бе ателието на художника Вълчан Петров. По сценарий в задния двор на кооперацията шофьор намира митично създание. Като разбира, че полицията не може да му помогне, той е принуден да се обърне към Бог. Въпреки усилията на в. „Марица” в продължение на 2 дни да разговаря с екипа така и не стана ясно каква е идеята на режисьора, какво внушение се търси и каква е връзката между историята и града на тепетата. Материалът вече е заснет в три снимачни дни, като на Йоана Буковска-Давидова партнират актьорите Георги Иванов, Даниел Рашев, Иван Пасков, а зад камерата е операторът Орлин Руевски. 

На 23 юни идва ред на втория кинотандем - Петър Вълчанов и Кристина Грозева, създателите на нашумелите български ленти  „Урок” и  „Слава”. По предварителна информация тяхната идея е да покажат Пловдив през детските очи на Тео, която израства в града на тепетата. В ролята на главната героиня ще влезе детето на режисьора Петър Вълчанов и внучка на пловдивския художник Вълчан Петров. Късометражният филм „Тео, която живее на покрива“ ще бъде заснет на покрив в близост до паметника Альоша до 27 юни от оператора Кирил Проданов. 

По време на едномесечния си престой в Пловдив режисьорските екипи са се спрели и на интересен антикварен магазин, тиха скрита уличка и площад, които също ще са фон на снимките. 

Останалите пет късометражни филма ще се снимат до края на лятото. След сглобяване на всички късове в пълнометражната лента премиерата  се очаква през март догодина. 


Снимките са предшествани от 7 работилници с екипите. В първата Павел Г. Веснаков говорил за разликата между тв сериал и кинофилм. След него Ралица Петрова от екипа на „Без Бог” фокусирала вниманието върху въпроса как се пише сценарий. Темата на Петър Вълчанов е работата с актьори. Вече са проведени и две работилници с деца. В едната в СУ „Найден Геров” в „Столипиново” ученици са провокирани да сглобят фоторазказ от снимки. В другата деца от школите в бившия Общински детски комплекс измислили история и заснели с камера своя късометражна лента, която се занимава с отношенията  между тийнейджърите и проявите на агресия между тях. Работилницата на пловдивчанина Димитър Кутманов е посветена на кадъра като елемент от всяка киноистория, а Любомир Младенов прави паралели с историята на киното.