Пловдивската журналистка Ваня Божилова, която сега живее в САЩ, разкри измамника Спас-Александър. Тя самата става жертва на "великия комбинатор", след като поръчва евтини самолетни билети за съпруга си. Журналистката сигнализира ГДБОП и нишката започва да се разплита, пише "Марица".

Така става ясно, че десетки хора са се оплакали, че са измамени от човек, представящ се в социалните мрежи като Александър Николов. Той предлага и понякога осигурява евтини самолетни билети, като междувременно трупа база с личните данни на тези, които му се доверяват. Следите водят към това, че Александър Николов всъщност е Спас Василев от Кочериново. Самият Спас също е измамил немалко хора. 

Сред зарибените от 33-годишния Василев има изявени журналисти, обществени деятели и политици.  

Спас-Александър продал самолетни билети и на популярния актьор Калин Врачански, разкриха спецченгета. Актьорът обаче не е бил ужилен, а е успял да пътува изгодно два пъти до САЩ с билети за по 300-400 евро, което на практика е без пари, тъй като полетът до Америка излиза средно около 670-700 евро. 

Оказа се, че Василев е обявен за издирване за установяване на адреса му още през 2012 година. Министърът на вътрешните работи Валентин Радев коментира, че Спас-Александър е калпазанин, който трябва да бъде хванат. Дни след това "калпазанинът" беше арестуван в София. Софийският районен съд го остави в ареста. 

Адвокатът му Георги Ценев обясни, че Спас не е харесвал името си и затова предпочел да се представя като Александър. Факт е и че 80% от купувачите на билетите, с които той се е снабдявал, са осъществявали пътуванията си. Спас е използвал всевъзможни сайтове с промоции в интернет и така се е сдобивал с евтини билети. Адвокатът му допълни, че на моменти имало забавяния и промоцията изтичала, но понеже вече бил обещал ниска цена, Спас финансирал разликата в сумите с пари от друг клиент, който чакал за следващ билет. Така в един момент обаче свършил с парите и 15-20% от клиентите му се оказали ужилени. 

„Действал е като фирма за продажба на самолетни билети. Ако беше търговско дружество, просто щеше да обяви несъстоятелност, а сега го съдят за измама“, коментира Ценев. Въпреки че прокуратурата вдигна шум как Спас е завлякъл хора с над 40 000 лева, действително се оказа, че го съдят само за една дребна измама от 2012 година. Срещу него има жалба от Иван Ралчев, че го е излъгал за билети на стойност 490 лв. Делото е образувано 2013 г. и оттогава Спас е обявен за издирване, ала реално никой не го е търсил. След като миналата седмица видял в интернет, че пишат за него, отишъл сам в ГДБОП, за да пита какво се случва, и антимафиотите го арестували. Наблюдаващият прокурор Вероника Трифонова обясни, че срещу Василев са постъпили данни за още 4 отделни измами в София, Варна, Дупница и Благоевград, но все още не му е повдигнато обвинение за тях. Няма и данни дали той е единственият ползвател на акаунта „Александър Николов“, или и други хора са писали от него. 

„Не го направих заради парите. Съжалявам“, заяви Спас в съда.

Активистите на "Да, България" Михаил Дончев и Иван Бондоков, които в медийни публикации бяха посочени като бивши съдружници на Спас Василев от Кочериново, изпратиха отворено писмо до медиите. В него те посочват, че те не са се възползвали по никакъв начин от измамника, а също като много други са били подведени. Двамата заявяват, че фирмата „Еспас Медия“ е била създадена като медиен проект за сайт на английски език с европейска насоченост, а не като агенция за продажба на самолетни билети.

Измамник или самарянин

"Спас Василев е искал да бъде полезен. Но идва момент, в който той не успява да помогне на свой приятел, и бедите започват да идват една след друга." Това заяви  Георги Ценев, адвокатът на мъжа от Кочериново.  

Той обясни и защо Василев се е представял в мрежата под фалшиво име: "В Западна Европа името „Спас” не е познато. В последните години той се е представял с името Александър. Харесвал го е, било му е по-приятно".

Образ, граден по книга

Образът на Спас-Александър е бил изграждан от група от хора, които много добре са знаели какво правят. Това заяви експертът по комуникации Пепи Димитрова. 

По думите й, "образът на Александър е израждан по книга, която той със сигурност не е чел. Построен е от хора, които се занимават с комуникации, имат много опит и зад всичко това не стои един човек, а няколко", категоричен бе експертът.