Заглавието излиза с подкрепата на фондация “Устойчиво развитие на България” с председател Станка Шопова. То излиза по повод 140-годишнината от Освобождението на България и възстановяването на българската държавност.

“Не можем да не сме щастливи, че толкова достойни хора в България са останали будни в името на добрата кауза” - каза Станка Шопова, щастлива от присъствието на толкова много хора в уютната зала. Книгите на Иван Вълов надхвърлят 40 и са издавани по различно време.

Самият автор бе трогнат от вниманието на гостите. “Не очаквайте от мен да ви изнасям лекция за Руско-турската война, защото книгата ми е за нея. Защо се реших да пиша за събития, които имат вече 140-годишна история? Все още много от спомените и дневниците на съвременниците и действащите лица в събитията от 1876 - 1878 г. продължават да стоят затворени между кориците на издаваните тогава списания “Нива”, “Русская старина”, “Русский вестник”, “Военный сборник”, “Исторический вестник”, “Разведчик” и пр. За Априлското въстание и Руско-турската война свидетелстват и някои академични издания, в които намериха място най-съществените документи, характеризиращи двете знаменателни събития”, каза Иван Вълов. 

В “Откраднатата победа” успява по убедителен начин да разкрие моменти, които са убягвали от погледа на изследователите на този период. Чувства се стремежът на Вълов да нищи фактите от съвременни позиции. През годините авторът се натъква на нови документи, които хвърлят ярка светлина върху Руско-турската освободителна война. Според него граф Игнатиев е пружината и двигателят на събитията. Около издирването и проучването на историческите извори авторът е направил равносметката, че около 200 души са кореспондентите от цял свят, отразяващи събитието, а 800 са изданията, които пишат за Руско-турската война. 

Клара ДИМИТРОВА