Пациенти, засегнати от болестта на пушача, са принудени сами да доплащат за лечението си. Инвалидната пенсия на болните от Хронична обструктивна белодробна болест е в рамките на 270 лева месечно.
Между ¼ и ½ от тези средства пациентите дават за лекарствена терапия на заболяването. При по-тежките случаи се налага болните сами да си закупуват апарати за дишане, чиято цена варира между 1000 и 2000 лева. Това съобщиха лекари и пациентски организации, като подчертаха, че една от основните им задачи през започващата година е да се преборят държавата да осигури напълно безплатно лечение на засегнатите от болестта, уточнява "Дарик".

Хроничната обструктивна белодробна болест, характеризираща се със стеснение на дихателните пътища, отнема повече животи от рака на белия дроб и рака на гърдата, посочи Диана Хаджиангелова, председател на Асоциацията на българите боледуващи от астма. Очаква се болестта на пушача до 2025 година да се нареди на трето място по смъртност в света след инфарктите и инсултите.

„Основни задачи сме си поставили през 2017г. - осигуряване на напълно безплатно лечение на хората, болни от хронична обструктивна белодробна болест. Обикновено средните доходи на тези хора, които са тежко инвалидизирани, са 270лв. т.е. те получават инвалидна пенсия, от която 60% доплащат по една четвърт, а 15% от тях - половината. Другият проблем, който искаме да разрешим, е достъпът на лечение на тежките форми на астма. В момента хората с тежка астма са принудени да се явяват на специализирани комисии за отпускане на скъпоструващо лечение само в Западна България в два града - София и Плевен".

Основните фактори, отключващи Хроничната обструктивна белодробна болест, са тютюнопушенето и замърсеният въздух.