Проектът за наемане на детегледачки срещу минимална работна заплата за семейства, чиито деца не са приети на ясла или детска градина, може да проработи в по-малките населени места. В София обаче в много от случаите ще се наложи родителите да доплащат, стана ясно от разговор в предаването „Тази сутрин” по bTV.

Програмата е част от новите мерки на държавата за връщане на майките на работа. Около 2000 майки, чиито деца не са били приети в детска ясла или градина, ще могат да наемат бавачка, за която ще се плаща с евросредства. За целта се предвиждат 20 милиона лева до 2020 г.

“За София за гледане на едно дете на пълен 8-часов работен ден заплащането е около 800 лева нето на месец, a минималната работна заплата е 460 лв. в брутен размер”, отбеляза Габриела Христова, мениджър на агенция за детегледачки.

„На тази стойност е възможно проектът да проработи в по-малки населени места, където минималната работна заплата е достатъчна за нормален начин на живот”, допълни тя.

В момента имате затруднения да гледате видео, защото използвате плъгин за блокиране на реклами. Опитайте да го видите отново, след като ни добавите във вашия white list или го изключите
„В София средната работна заплата е два пъти по-висока, отколкото във Видин. В провинцията ще работи без доплащане, а в София в много от случаите ще трябва родителите да доплатят със свои средства, за да получат това, което търсят”, каза и Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал.

Според него това е мярка, която разкрива допълнителни резерви на пазара на труда. Той изтъкна, че работещите жени на възраст между 15 и 30 г. са по-малко, отколкото работещите мъже и една от причините е отглеждането на децата.

„Когато една млада жена има висока  квалификация и може да даде много повече на работното си място, гледа дете, а друг безработен, който няма тази висока квалификация и не може да заеме нейното място, също не се реализира на пазара на труда. С тази мярка се получава двоен ефект. И двамата работят това, което могат най-добре”, подчерта Велев.

Габриела Христова подчерта също, че на жените да бъде предоставено добро обучение и подборът за тях да бъде много добър. Тя изреди и качествата, които търсят при детегледачките -  да бъде отговорна, емоционално стабилна, коректна.

Във възрастовата граница между 15 и 29 г. е много по-ниска заетостта на жените – при тях е 36%, а при мъжете – около 48%, каза и заместник социалният министър Зорница Русинова.

„Това е програма, която цели да осигури заетост и връщане на родители, не само майки, много често са и бащи, които нямат възможност да запишат децата си в ясла или детска градина. Целта е този потенциал от неактивни, безработни, които нямат възможност да се реализират на пазара на труда, да се върнат на работа”, посочи тя.

По думите й в момента има около 90 000 безработни жени в България, които са неактивни, а около 56 000 от тях са извън системата на Бюрата по труда. Нашата цел е да ги подпомогнем да се върнат на работа, каза зам.-министърът.

Очакванията са 1500-2000 семейства в цялата страна да се възползват от тази програма.

Те трябва да докажат, че детето не е прието на ясла или детска градин. Приоритет ще имат самотните родители и хора с увреждания.

Вторичният ефект от програмата може да се търси при жени в предпенсионна възраст, които поради някаква причина са съкратени или останали без работа. Така те ще могат да намерят реализация в рамките на 1-2 г., стана ясно още от думите на Русинова.