След като жителите на Елин Пелин протестираха срещу настаняването на семейство сирийци в града, и в Белене се обявиха против бежанците. Проблемът е с едно четиричленно семейство, което напуска Дамаск преди година, след като домът му е разрушен, съобщава bTV.
Семейството легално преминава Турция. Идвайки в България, те попадат в центъра във Враждебна. От Агенцията за бежанците се свързват в Паоло Кортези, който е изявил желание да подслони бежанци. Семейството е прекарало пет дни в Белене и решило да останат за постоянно.
 
Отец Паоло посрещнал бежанците по стара българска традиция с хляб и сол заедно със свои енориаши.
 
Проблемът възникнал обаче, защото отецът не поставил на обществено обсъждане своето решение да приюти бегълците.
 
Местните са категорични, че не са против бежанците. Те се обявиха против това, че отецът сам взима решения, които засягат целия град. Това той прави, по думите им, без знанието на местната власт, кмет, общински съвет. Без да бъде питано обществото, дали е съгласно в града да бъде настанено сирийско семейство. Обществото се страхува от последиците от това, че семейството може да бъде последвано от още 50 семейства, казват местните жители. Жителите на Белене също отричат да са отправяли заплахи по адрес на отеца, както и за опожаряване на неговата черква.
 
Местните също се запитаха, защо отецът иска оставката на общинския съветник Красимир Тодоров и влиза ли това в неговата работа като божи човек.
 
„Не сме се допитали, защото това не е предвидено в закона. Действали сме според законите. Това е все едно един човек да отиде в Плевен, например, да наеме апартамент, да подпише договор – той няма да пита всички плевенчани съгласни ли са да живее в града им”, обясни отецът.
 
По думите му, решението му е в синхрон с желанието на Римокатолическата църква да се помогне на бежанците в цяла Европа. Коментирайки въпроса, защо все пак не се е допитал до местните власти за решението си, отецът, който е от 6 години свещеник в Белене, каза, че е представител на една световна институция и познава жителите на града като мирни хора.
 
Бежанците са казали, че още имат желание да живеят в България. Те не искат да живеят на място, където има бунтовници. Може би не в това малко, пещерно село до брега на Дунава. Ще търсим по-възпитан, цивилизован град като Плевен или Велико Търново, Пловдив.
 
Предстои в Белене да пристигнал служители на Агенцията за бежанците, от които ще зависи съдбата на сирийското семейство – да напусне страната, или да се премести в друго селище.
 
Отец Паоло, който е инициирал подписка, също каза, че иска оставката на общинския съветник Тодоров и кмета на Белене.