Студентът Кезим Медев, сигнализирал за нередности на изпита по „Геоикономика и регионално развитие“, за което първо БЛИЦ писа, призна, че е постъпил емоционално. Това каза председателят на Комисията по етика към УНСС проф. Пламен Мишев след проведен Академичен съвет на висшето учебно заведение във връзка с изпита по „Геоикономика и регионално развитие“, предаде „Фокус“.

„Нямаме официални административни функции и затова бяхме сезирани в понеделник с писмо от Кезим Медев. Проведохме много откровен разговор. В началото се получи даже малко недоразумение, тъй като беше с друго момче, което се представяше като адвокатски помощник. То не беше допуснато. Проведохме много спокоен разговор с Медев. Той се съгласи, че е постъпил много емоционално. Малко прибързано прекратихме заседанието, тъй като каза, че не се чувства добре. Стигнахме до разбирателство, че емоциите са хубаво нещо, но при всички случаи първо трябва да се премисли преди да се реагира прекалено емоционално, особено когато се злепоставя една институция или човек“, коментира проф. Мишев. По думите му това говори за злоупотреба с определени възможности. „Разделихме се съвсем спокойно с колегата. Надявам се, че той си е направил извода. Надявам се, че ще използва възможностите, които дава всяка една система за реакция, а няма да се поддава на емоциите“, посочи той. 

Проф. Виолета Цакова, която е председател на Контролния съвет към УНСС посочи, че от е изпитала обида от всичко това, което се случва, но и че от друга страна е получила много ясен сигнал. „Обидена съм, защото съм втори мандат председател на Контролния съвет. Над 80% от жалбите са от студенти. Нито един не е оставен настрани. Тъй като се касае за права и интереси режимът, по който работи Контролният съвет, е много тежък, но веднага от понеделник задвижих процедурата. Огорчението ми е заради недоверието и прескачането ми. Тази институция винаги е била на страната на студентите. От друга страна съм сигнализирана за това, че нашите студенти ни нямат доверие. Нещо трябва да се направи. Не намирам този ход като най-добър“, коментира тя. 

Председателят на Студентския съвет Кристиян Маджуров също заяви, че не толерира подобни практики да се изнасят извън институцията. „Въпреки че човекът е член на Студентския съвет, не ни беше уведомил. Не бяха информирани и другите институции. Студентският съвет се свиква извънредно не само защото Медев е негов член, но и е студент“, посочи той. 

Председателят на Студентския сенат Даниел Парушев посочи, че случилото се преди няколко дни, не е било добро за УНСС. „Това, което ще обсъждаме заради казуса с Кезим Медев, ще бъде през зимната сесия. Студентският съвет е обиден от това, което се случи. Ще бъде обсъдено неговото членство и дали подкрепят неговите виждания. По време на сесия сме и не можем да ги съберем в момента“, обясни още Парушев.

Ректорът на УНСС проф. Стати Статев коментира, че не може да разбере защо няколко пъти журналистите настояват на въпроса по анулирането на изпита. „50 човека, посещавали лекции, знаейки, че имат текущ контрол 3, си предават белите листи и излизат. Останалите 4 остават“, посочи той и уточни, че студентът Кезим Медев не е посещавал лекции и по правилата на УНСС той е трябвало да бъде санкциониран и да не бъде допуснат до изпит. „Студент, който не си е изпълнил ангажиментите по учебната програма, няма право да бъде допуснат на изпит. При нас е казано, че ако имаш повече от 3 отсъствия, може да не бъдеш допуснат до изпит“, допълни проф. Статев. По думите му обаче някои преподаватели са по-широко скроени и затова допускат такива студенти. „Не мога да проумея тази активност. Включително и Кезим Медев няма претенции за това, че оценката му е 2-ка“, каза още ректорът на УНСС.