Допълнителното месечно възнаграждение за млад учен ще бъде между 200 до 500 лева по проект "Млади учени". Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на пресконференция в МОН, на която бяха представени 11 национални научни програми в изпълнение на Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017-2030.

"Най голямата програма на стойност 5 млн. лева е за млади учени и постдокторанти. Тя е насочена към съхранението и развитието на научния потенциал във висшите училища. По модул постдокторанти месечният гранд за един докторант ще бъде между 1500 и 3000 лева. Политиката, която водим, цели насърчаване на научната дейност, обвързването и с обществените потребности, стимулиране на партньорството и концентриране на ресурсите", допълни още Вълчев, пише Dnes.bg.

 По думите му МС е одобрило допълнителни средства от 8 млн. лева по бюджета на фонд "Научни изследвания". 

"С тези 8 млн. няма да се прекъсне дейността на фонда по откриването на нови конкурси. Бяха одобрени и допълнителни 5.6 млн. лева за осигуряване на абонамент до бази данни, важни за достъпа до научна информация и са ключова предпоставка за извършването на съвременни научни изследвания", каза Вълчев.

Сега имаме 333 български училища в чужбина, които ги подпомагаме с постановлението за неделните училища в чужбина и от националната програма "Роден език и култура зад граница", каза на пресконференцията Вълчев.

Тези училища са на 6 континента, 42 държави. Общо за целия период на програмата над 50 000 деца са били включени. Предоставените средства по програмата са над 50 млн. лева.

През последните 2 години имаме 22% увеличение на българските неделни училища зад граница, 25% увеличение на средствата и 32% увеличение на учениците, които са включени в тях, каза още той на пресконференцията.

"Днес публикувахме проект на постановление за назначаване на преподаватели по български език и литература в чуждестранните училища. Точно преди 10 години стартира Национална програма "Роден език и култура зад граница“. Тогава с 800 хил. са финансирани 54 училища, които са създадени от самоорганизиралите се български общности в чужбина“, каза още той.

"Въпреки че имаме над 330 неделни училища, не можем да достигнем до това всяко дете да има възможност за физически достъп до неделно училище и затова е ключово важно да разработим дистанционно обучение. В България всяко дете има достъп до училище, в най-лошия случай на 20 и няколко километра от дома си. В Еропа има деца, на които най-близкото им училище е на 200 км. Много от тези неделни училища се крепят на 1 учител. За да имаме устойчивост, трябва да имаме учители, затова ние предвиждаме да командироваме преподаватели в българските неделни училища“, каза още Вълчев.

Сега искаме да разширим изучаването на българистиката по света, като уредим трудово-правния статут на преподавателите, ще има и възможности за командироването им, обясни Красимир Вълчев. Той каза, че сега имаме 34-има преподаватели по българистика в 16 държави в Европа и Азия.

Той обясни, че целта е да бъдат мотивирани повече български деца в чужбина да посещават неделните ни училища, като ще има и дистанционно обучение за тях.

Той каза, че МОН има споразумение с Департамента за езиково обучение към Софийския университет, чрез което обучението по български език на учениците ни в неделните училища в чужбина ще бъде сертифицирано от него. Този сертификат е част от Европейската езикова рамка и вече е признат в шест американски щата, като по този начин се осигурява интегрирането на тези деца при завръщането им в българската образователна система, обясни  Вълчев.

Той добави, че са направени и промени в наредбата за прием на студентите в държавните висши училища у нас, като изпитът за този сертификат да може да участва за балообразуваща оценка на учениците, обучавали се в български неделни училища в чужбина.

Утре ученици от 120 български неделни училища в чужбина, от шест континента в 25 държави, ще се включат в инициативата "Розите на България", информира образователният министър. Той добави, че ще участват и български ученици от Япония и Казахстан, в които няма български неделни училища.

Над 1200 училища от България ще участват в инициативата, като в областите Смолян, Ямбол и Перник ще участват всички училища. Всички ученици ще играят българско хоро, под звуците на "Празнична сюита", а в София инициативата е от 14.00 часа пред Националния дворец на децата.