Земен не е Рио де Жанейро, но по някои неща двата града вече си приличат. Подобно на статуята на Христос, която се издига над някогашната бразилска столица, над бившето село Белово в събота се възвиси огромен кръст. Височината му е дванадесет метра, широк е шест. Всеки метър от него тежи 100 килограма, което значи, че общото му тегло надвишава 1,5 тона. Огромната конструкция е подарък от местния зет и почетен гражданин Димитър Барбуков и съпругата му Весела. Тя е конструирана и изработена за рекордно кратък срок - само няколко дни, във фирмата на дарителя. Кръстът, наричан с право най-красивата част от всеки божи храм е направен от неръждаема стомана и снабден с ЛЕД осветление, което автоматично вечер ще се включва, така че внушителният символ ще се вижда по светло и по тъмно поне от четири пет села на околността.
За родените в Земен „Орлово гнездо” е сакрално място. То е на пътя към един от най-старите манастири по нашите земи. Но не само за това кръстът е издигнат точно на това място. Както вече казахме, точно от „гнездото”  като на длан се вижда целият град, което значи, че и той ще може да вижда кръста.  


Курбанът вече е готов 


В събота на празника на Свети Мина, покровителят на семейството, сираците и хората на  път, духовници, началници и народ  се качиха до хълма, за да осветят  символа Господен. За мир и благоденствие, за здраве,  берекет и успех на земенчани, тези, които ги управляват, другите, които са над тях, патриарха Неофит,  чак до правителството се помолиха свещениците. Имаше и речи, които имаха изключителната стойност да бъдат  кратки. По някое  време мощният бас на световноизвестния оперен певец, роден в Земен, Петър Петров разтресе околността с „Многая лета”. 
Има нещо магическо в това малко пространство, твърди се от древни времена. Иначе няма как да се  обясни фактът, че в радиус на 50 квадратни километра има построени осемнадесет манастира и десет църкви. Неотдавна и над близкото село Пещера също бе издигнат кръст. Неговата височина е пет метра. 

В манастирския двор кулинарните величия от местен калибър бяха дошли да покажат майсторлъка си. Истинска „Черешка на тортата” само че не толкова скучно и далеч по-вкусно. Нищо от МОЛ-а и всичко  отгледано в двора, такъв бе произходът на изложените чудесии. Разбира се, имаше и екземпляри, които биха шашнали дори  рекордьорите от „Гинес”. Като петдесеткилограмовата  тиква, с диаметър осемдесет сантиметра, отгледана от Георги Георгиев и Васил Методиев. Виж каква тиква, дивеше се местен поет-интелектуалец. Да бе по-голяма от нас, допълни с възторг придружаващият го негов  почитател. 


Тиквата рекордьор


Нямаме представа какво е менюто на английската кралица, но сигурно и тя би се изкушила да опита от шедьоврите, от които масите се огъваха. Различни видове баници, погачи, кексове, позабравената с годините грис халва, родени  само в чистата природа сирена, кашкавали, млека.

Разбира се, няма манастирски празник без курбан. Приготвянето му и тук бе поверено на Ангел Ангелов, прочул се като радетел за съхранение на родното културно наследство. Той донесе  както винаги  юнашкия си тиган с диаметър 150  и височина двадесет сантиметра. Осем души, осем часа рязаха на  ситно, и то на ръка: осемдесет килограма пилешко филе, и  петдесет килограма чушки и още толкова лук. Към всичко това бе добавен грах и царевица, 5 литра олио, сол и пипер. Маги е сред постоянните доброволци, помагачи, които следват вече четири години Ангел Ангелов из цялата страна. Тя е бесарабска българка от Запорожието. Там живее голяма колония от наши сънародници, казва, те се стараят да съхраняват традициите на дедите си. 

След близо пет часа варене курбанът вече е готов, а зяпачите достатъчно изгладнели. В крайна сметка 650 души опитват от вкусната гозба. Естествено човек като хапне и си пийне му става весело на  душата и му се ще да запее. Така и става. 
 

Олтарът на манастира сбъдва желания

Безспорно кръстът на „Орлово гнездо” вече ще бъде една  от забележителностите на  Земен занапред.  Това няма да  омаловажи ни най-малко предишните символи. На 9 август 1909 година, тогавашното  село Белово  става твърде важно, защото вече  си има гара.  За да може влакът да пътува между София и Кюстендил, е необходимо  в планината да се пробият девет тунела. Ръководител на екипа е италианският инженер  Клинка. Той е млад, весел, енергичен красавец, който  бързо научава български, пее песни и играе ръченица. Но се случва нещастие. Земна маса затрупва няколко души. Между тях са Клинка и негови сънародници. Днес красивият площад в центъра на града  носи неговото име. И още един символ има в сърцето на Земен - мраморен постамент, върху който се е изправила бяла нимфа. Красавицата е тук временно.Според легендата, когато турците се нахвърлили върху българките, за да ги озлочестят, една от тях успява да избяга и избира смъртта пред позора. Тя се хвърля от най-високата скала над селото в бурните води на Струма. Оттогава мястото се нарича Невестин камък. Земенският манастир «Свети Йоан Богослов» е голямата гордост на града. По ценност специалистите сравняват църквата му с Боянската. И докато манастирът е бил опожаряван, събарян, издиган наново, църквата се е запазила непокътната векове наред. Удивително остава майсторството на зографа майстор Миленко от Блатешница. Той рисува стенописите през четиринадесети век. Тайната на боите му все още не е разкрита, но изящните цветове са запазени до днес. Мраморният олтар в църквата е от 12-и век.  И ако допрете ръка до огромния розов мрамор и сив гранит, с които е направен олтарът, затворите очи и си пожелаете нещо – желанието ще се сбъдне!

Исак ГОЗЕС