Видният и малко познат у нас американски учен и конструктор от български произход, световноизвестният учен от НАСА и почетен професор от 2014 г. проф. Виден Табаков е един от учените, които създадоха космическия кораб “Аполо 11”, който летя до Луната и се върна на Земята! Това “гостуване” на Луната е още спорно от някои хора на планетата ни, но за това по-нататък. Да бъдеш почетен професор на НАСА, това е голяма чест за нашия българин, един от малкото чужденци, на които е оказана такава висока чест!
Изключително интересен е жизненият път на този бележит нашенец! Виден Табаков е роден на 14 декември 1919 г. във видинското село Стакевци като най-голямото от трите деца на богат търговец. През 1938 г. се записва студент в Карловия университет в Прага. “Към всеки чужденец прикрепваха момиче, което да помага при усвояването на чешкия език. Повечето от колегите въртяха любов с хубавите ни и млади “преподавателки”, но аз наблягах на учението, макар че също харесвах “притурката” си, споделя по-късно ученият за студентството си в Прага. Още от първия път, на изпитите по математика, той получава отлични оценки и учудването на професора си, че толкова бързо е усвоил езика и материята. Завършва машинно инженерство в Прага, аеронавтика в Берлин, бизнес и маркетинг в Синсинати, САЩ. 

Това са годините на Втората световна война. В Германия след войната американците като победители започват мащабен лов на “мозъци” от победената страна. В списъците на големите немски учени попада Вернер фон Браун, “бащата” на германските ракети “Фау-1” и “Фау-2”. Сред неговите най-близки сътрудници се оказва и младият български инженер Виден Табаков. Там при подготовката на докторската си дисертация в Берлинската политехника

за пръв път вижда свръхсекретни 
чертежи на ракети,


изготвени от руски инженери. По същото време той е избран за доцент по аероинженерство в Политехниката и сътрудничи на създателя на първия самолет с турбореактивен двигател Ханс Йоахим фон Охайн. Това му открива пътя за Америка, но тя не го приема, защото е от ГДР, т. е. комунистическа държава. Но пък му се открива възможност да работи в своята област, която е от страна на руснаците. В ГДР пристига големият съветски учен и конструктор в ракетостроенето проф. Сергей Корольов, който ръководи екип, работещ в тази област. Натрупалият знания наш млад учен успешно дешифрира свръхсекретните документи и технологии от сейфовете на своя научен ръководител Фон Браун, който е вече в Америка! След няколкомесечна работа от благодарност руснаците му осигуряват виза за САЩ, но на границата янките отново не го приемат! 

Виден Табаков с няколко свои германски и италиански колеги, работили с него, се принуждават да заминат за Аржентина! След няколко години Табаков се връща отново в Германия и постъпва в немската химико-фармацевтична компания “Байер”. В нея той работи и е направил голям принос при усъвършенстването на материала “хлоропрен”, особено ценен и нужен за авиационната промишленост. Той установява, че хлоропренът, за да е устойчив, трябва да се поддържа при много ниски температури, за което е награден от шефа на компанията и с бързо израстване в йерархията! 

Едва през 1956 г. Табаков все пак успява да замине за САЩ, където 2 години по-късно се създава НАСА. Виден Табаков защитава професура по аерокосмическо инженерство и продължава да работи в Университета в Синсинати, щата Охайо.


Вернер фон Браун го взема в екипа си
и заедно започват разработването на програмата “Аполо”
 

Тази програма предвижда за първи път в света изпращането на хора на Луната и връщането им на Земята! Програмата среща невероятни трудности и проблеми. Един от тях е, че ракетите се взривяват малко след излитането си, тъй като двигателите трудно издържат на високите температури и от взрива се стопява дори площадката на космодрума! В Синсинати българинът Табаков създава специални покрития и сплави, които осигуряват на ракетните двигатели устойчивост до 1800 градуса по Целзий. Преди това пропадат поръчки за стотици милиони, военното министерство води дела за тези провали, потърпевшите собственици на фирми се опитват също да го подкупят с милиони да лъжесвидетелства и му предлагат суми, равни на 7 негови годишни заплати! На тези предложения той отговаря “Дръжте си парите, господа, не ви ги искам, моето достойнство не се продава. Аз държа на това, което знам и мога”, е категоричен българинът.


Виден Табаков в космическата лаборатория в Синсинати

Скоро е включен в свръхсекретен екип, работещ по производството на ракетите “Сатурн”, които да са космически транспорт и за извеждане на товари в орбита около Луната и Земята. Поставени са му две задачи, с които се справя блестящо. Първата е ракетата да има достатъчно мощност за достигане на целта и да се върне невредима. А втората е да се открие такъв огнеупорен материал, който да запази двигателя от високите температури от огнената струя! И той създава такова покритие за лопатките на двигателя. 

На 16 юли 1969 г. в 13 ч. и 32 мин. от космодрума “Кенеди” във Флорида с ракета носител “Сатурн 5” е изстрелян космическият кораб “Аполо 11”. На борда му са трима астронавти: Нийл Армстронг, Едуин (Бъз) Олдрин и Майкъл Колинс! След 4 дни корабът каца в Морето на спокойствието, люкът се отваря и по стълбичката слиза Нийл Армстронг, който с първите крачки изрича паметните думи: “Малка стъпка за човека - голям скок за човечеството!”. След него Олдрин, потресен от гледката, изрича: “Величествена самота”. 

Затова казваме, че българинът проф. Табаков изпрати Нийл Армстронг на Луната! За този успех на американската астронавтика 

принос имат двамата българи
 Виден Табаков и инж. Иван Ночев, 


спомогнал за конструирането на ракетния двигател на модула “Орел”, осъществил прилуняването! 

Полетът се следи от над 800 телевизии по света, над 84 млн. души го гледат, но и до ден днешен има въпроси, които ги вълнуват. Дали наистина този полет се е състоял? На което проф. Табаков отговаря: “Само невежи хора могат да вярват сериозно, че американците не са били на Луната. Казвам ви го като човек, ръководил наземния екип, изпратил “Аполо 11” на знаменитата му мисия. Знам по секунди целия полет!”. “За съжаление, тези измислици тръгнаха от Холивуд”, добавя огорчено той. За извънземните е също категоричен, че космонавтите не са видели никакви извънземни. Той споделя, че са имали много страхове, докато “Аполо 11” се е завърнал благополучно на Земята, защото Нийл се е справил с много и критични ситуации около този полет! 

На 27 септември 2016 г. Институтът за космически изследвания при БАН организира тържество, посветено на живота и делото на проф. д-р инж. Виден Табаков. В речта си председателят на БАН подчерта в присъствието на много чужди гости заслугите и приноса на Виден Табаков. Беше прожектиран филм за живота и постиженията му като почетен професор на НАСА в САЩ. Бяха изтъкнати заслугите му в Университета в Синсинати, където той поставя началото на докторска програма по космонавтика и обучава над 50 докторанти и над 200 магистранти! 



Няколко пъти проф. Виден Табаков си е идвал в България и е посещавал родното си село Стакевци. Там го помнят само възрастни хора над 70 г. Пред своите земляци от Белоградчишко той често е казвал: “България ще се оправи, когато властта вземат хора, които не са корумпирани, хора, чиято цел е не само да лапат!”. Женен е за германка, с която създават семейство и живеят в Синсинати. 

Ученият продължава да работи
и да създава ракетни двигатели до 90-годишна възраст! 


За него топли думи казаха проф. Хамед от Египет, проф. Сотиров, д-р Г. Дренски, д-р по аерокосмическо инженерство и ръководител на департамент в “Дженерал Електрик” в Баден, Швейцария, проф. Б. Тошев по химия от СУ и племенницата му Поли Табакова. Коректен, безупречен колега, добронамерен и упорит, прекрасен съсед, човек с благ характер, готов винаги да помогне! Ето такива са великите хора от българския род! 

В Белоградчик също са проведени тържества, посветени на проф. Табаков. Общината заедно с местния туристически съюз обещаха да ремонтират родната му къща и да я превърнат в музей! 

На 30 юни 2015 г. спря да бие сърцето на един голям и достоен за поколенията българин. Спомина се на 95 г. проф. д-р инж. Виден Табаков, почетен професор на НАСА. Със своята всеотдайност към науката и към космонавтиката той е величав пример как знанията могат да служат за доброто на човечеството! 

Инж. д-р по икономика Емил ПАПАЗОВ