Спорът за либийския кораб е гражданско-правен и не бива да повлиява на двустранните ни отношения. Тази позиция изразиха последователно външният министър Екатерина Захариева и колегата й Росен Желязков по повод горещата тема.

"Спорът за либийския кораб е гражданско-правен и не бива да повлиява на двустранните ни отношения. Няма нищо, което министерството крие", заяви пред Нова телевизия външният министър Екатерина Захариева.

„Дано този казус да се реши възможно най-бързо и да не повлияе върху отношенията между двете страни. МВнР се опитва по всякакъв начин да помогне за това. Понякога тихата дипломация е много по-добра”, посочи външният министър. И допълни, че подопечното й ведомство не е информирано официално за намерение на Либия да задържа наши плавателни съдове, които навлизат на нейна територия.

"Въпреки, че става въпрос за частна българска и държавна либийска компания, ние считаме, че става въпрос за частен спор и Либия се опитва да ескалира казуса до държавно ниво. Направено е запитване до панамският регистър за статутът на плавателния съд, който в момента е извън българските териториални води", каза на свой ред министърът на транспорта Росен Желязков в интервю, излъчено по БНТ.

 

"Компанията "Булгаргеомин" е упражнила морската ипотека, която е учредена, или поне документите сочат, че е учредена в Гърция. Корабът в края на 2017 г. първоначално е арестуван, в последствие му се забранява плаването, докато траят процедурите през частен съдебен изпълнител", уточни Росен Желязков по повод казуса, при който български кораби са заплашени да бъдат задържани на либийски пристанища заради съдебен спор за собствеността на либийски танкер, престоял две години на пристанище Бургас.
 
"Няма съдебно решение защото става въпрос за извън съдебно основание и имаме участие на ЧСИ. Когато частен съдебен изпълнител възбрани нещо,  тогава всяка държавна институция трябва да съдейства. Морска администрация действа в рамките на нормите", категоричен е министърът на транспорта.

Ето и видео от позицията на министрите: