В момента много тревожен е въпросът с психичното здраве на нацията, призна на пресконференция здравният министър проф. Николай Петров, цитиран от Канал 3. Той представи приоритетите в сектора. Една от мерките в тази област е създаването на единен регистър на пациентите с психични заболявания в страната. Достъпът до този регистър трябва да е в услуга не само на здравното министерство, но и на всички служби, защото има случаи, в които такива хора карат коли, сдобиват се с оръжие и стават бели.

Друг важен проблем, който проф. Петров открои, е начинът на лекуване на тези заболявания, какви са указанията за провежданото лечение, как е било прекратено то, дали пациентът ще излезе изобщо от клопката на дадено заболяване и не на последно място каква е неговата трудоспособност.

"Тръгваме с регистъра първо, за да видим къде сме", посочи проф. Петров. По думите му най-важното в този регистър е той да каже къде са тези хора в момента.

Предвиждат се и мерки за лечение на наркозависимите в страната. Здравното министерство се ангажира с разработване на програми за интегрирани услуги и ранна терапия при подрастващи, употребяващи наркотици, както и програми за тяхната социална реинтеграция.

Припомняме, че проф. Петров открои развитието на Национална аптечна карта, на база на която да се определят потребностите на населението. Така за откриването на аптека в отдалечени места се предвиждат стимули. Такива ще има и за тези, които работят денонощно.

Друг приоритет е развитието на електронно здравеопазване посредством интегрирана информационна система, която да свързва в реално време МЗ, НЗОК, НОИ, НАП и доставчиците на медицински и здравни услуги. Внедряването на електронна здравна карта, въвеждане на електронно досие и електронна рецепта.

"Електронното здравеопазване е изключителен приоритет. За две години трябва да сме реализирали електронно здравеопазване", посочи проф. Петров.

Относно денталната помощ се предвижда целево финансиране на програми за деца, ученици и възрастни за така нареченото зъбно протезирине.Предвижда се и подобряване и равен достъп на уязвимите групи до здравеопазване.