Над 1 милион тийнейджъри в целия свят са в риск да загубят слуха си заради неправилно използване на слушалки. Предупреждението отправиха от Световната здравна организация.

Половината от младите хора между 12 и 35-годишна възраст използват слушалките и смартфоните си с опасно високи нива на звука. Около 40% са изложени на висок шум по време на партита или спортни събития. Данните показват, че 43 милиона млади хора са загубили слуха си впоследствие. Препоръчителната граница на шума е 85dB.

Учени изчислиха колко точно време на ден може да носите слушалки, за да не оглушеете!

Рада Илиева прекарва по 4 часа на ден, слушайки силна музика. Дори известията на смартфона, че силният звук може да увреди слуха й, не я спират.

„Никога не съм се съобразявала с това нещо, винаги игнорирам това съобщение и продължавам да си слушам музика, без да усещам някакви проблеми”, каза тя, цитирана от bTV.

Но си признава, че след партита ситуацията е различна:

„После мисля, че един ден не чувах добре. Просто ми пулсираше главата доста дълго време”.

Внимание! Никога повече не слагайте телефона си на това място, много опасно е!

Според статистиката едно от най-шумните места за децата е физкултурният салон в училище.

Правим експеримент и в час по физическо. По време на упражнения, шумът не надхвърля 80 децибела.

А колкото по-високи стават децибелите, толкова по-малко време трябва да прекарвате на шумното място.

"Много често при нас са пациенти, които са увредили слуха си точно по този начин. Най-често това е след стрелби, при концерти, рок концерти, понякога идват пациенти с намален слух, пищене, увреждане на слуховия нерв”, обясни д-р Любомира Зеленска.

Съветът на лекарите – ходете на редовна профилактика.

И още една препоръка на Световната здравна организация – в шумни пространства просто си слагайте тапи за уши – те не са скъпи, но могат да предотвратят големи слухови проблеми.