Паническата атака настъпва, когато в живота на човек привидно не се случва нищо напрягащо. Това каза психотерапевтът Мадлен Алгафари, цитирана от Фокус. 

Паническа атака? Виж симптомите и какво трябва да направиш!

По думите й съществува психологическо менгеме, което представлява двата основни защитни поведенчески модела – атаката и бягството. 

Паническата атака се проявява като инфаркт

„Тогава, когато не може да проработи нито настъплението, нито отстъплението, затвореното менгеме между двата модела, които позволяват да повлияем на ситуацията, т.е. да настъпим или да отстъпим, изпраща човека в позиция на опит за контрол само през мисленето, а не през действието. Той започва да наблюдава детайли, себе си и света сякаш е постоянно нащрек и се опитва да оказва контрол. Истината е, че само през мислене ние не можем да контролираме, необходимо е действие. Често това, което се случва при хората, които имат паническо разстройство е, че се разменят двата защитни модела на реагиране и стават противоположни на тяхното вътрешно зареждащо емоционално гориво“, обясни Мадлен Алгафари. 

Тя уточни, че настъплението обикновено се зарежда от емоцията гняв. „Когато сме гневни трябва да атакуваме“, каза още тя. „Емоцията страх е горивото за отстъпването и е в сила, когато се страхуваме“, добави психотерапевтът. 

При моментно справяне с настъпваща паническа атака Мадлен Алгафари препоръча по-дълбоко и дълго издишване, отколкото вдишване и смяна на доминантата – от емоцията към логиката, от дясното към лявото полукълбо. При лекуване на по-дълготрайно паническо разстройство тя препоръчва провеждането на психотерапия.