Група млади хора са се заели да върнат блясъка на монумента "Камбаните" с финансовата подкрепа на Столичната община и програма "Европа". В навечерието на 40-годишнината от построяването на паметника неправителствената организация "Спаси София" ще почисти следите на времето, за да върне оригиналния му вид.
Младежите вече са почистили част от бетонните постаменти, които са събрали наслояванията на времето и следите от течове. Осветлението на паметника е възстановено, като в градинката около него има и нови кошчета. Нови знамена се развяват и от високите пилони, съобщава БНТ.
 
„Дълго време мислихме как можем да бъдем полезни на обществото, тъй като постоянно критикуваме общината за това как се върши работата. Решихме да направим и нещо по-различно и да оставим нещо след себе си. По тази причина решихме да върнем блясъка на това доста позабравено място и за съжаление много сбъркано като идеология заради времето когато е построено“, обяснява Андрей Кокалов, "Спаси София".
 
"Камбаните" са построени 1979 година за провеждането на международната асамблея "Знаме на мира" под егидата на ЮНЕСКО по случай 1300-годишнината от създаването на Първата българска държава. Всяка една от пристигналите 135 делегации подарява своя камбана, която е закачена на паметника.
 
Тук може да се проведе и открит урок по история, защото има камбани на държави, които вече не присъстват на политическата карта. Това например е камбаната на ГДР.
 
Днес от 186 камбани са останали 104. Звукът на 18 от тях отговаря на нотите в нотната стълбица и на тях може да се изпълняват мелодии. Това прави монумента и един от най-големите музикални инструменти за концерти на открито в света.
 
„Целта тази година е да изчистим още две четвърти от монумента, но другото по-важно - желаем и да го импрегнираме. За да може следите на времето да не личат. Планираме да направим и голямо пролетно почистване, задължително планираме и 1 юни – тук“, посочи Кокалов.
 
Организаторите имат идея за празникът на детето тук да се организира концерт на открито. Така паметникът, направен в чест на всички деца по света, да зарадва и днешните, родени почти 40 години по-късно след създаването му.