Целта на българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. ще бъде да се постигне консенсус, за да могат всички страни да се движат на една скорост, коментира ресорният министър Лиляна Павлова пред Фокус. „Бялата книга за бъдещето на Европа“ дава 5 сценария, те трябва да се анализират, за да се измисли най-доброто решение за по-късно влезли и по-малко развити страни като България.
„Държави като нашата имат нужда от подкрепа чрез субсидиране и преки инвестиции в определени сектори - базисна инфраструктура, когато говорим за околна среда, пречиствателни станции, пътища, жп линии. Необходима е подкрепа за модернизацията на образователната ни система, социалната система – все теми, важни за българските региони и общини, за да няма бели петна по картата. За инвестиции при региони като Северозападна България все още имаме нужда от целенасочена субсидирана политика“, посочи Лиляна Павлова.

Тя каза още, че основни приоритети ще бъдат кохезионната политика, Западни Балкани, конкурентоспособност и култура. Министър Павлова допълни, че ще бъде развита комуникационна стратегия, насочена към богатото културно наследство на страната ни. Ще бъде изготвена културна програма, за да се представят българските традиции и обичаи, както в страната, така и извън нея.

Чрез тази програма ще се даде шанс за изява на младите хора и те – студенти и ученици от университетите и училищата по изкуствата, както и младите творци, ще бъдат тези, които ще я подготвят, допълни Павлова.