Проваленият правосъден министър и сламен лидер на „Да(й),България“ Христо Иванов ще държи в пълна зависимост бъдещите местни структури на формацията, като за целта ще налага дори цензура над позициите им. Формацията, чиито ментори са тарторите на кръга „Агнешки главички“ - Командира и престъпните босове Иво Прокопиев, Цветан Василев, Сашо Дончев, Огнян Донев и Гриша Ганчев, е започнала процедурата по изграждане на свои структури из страната. За целта от „Да(й), България“ са публикували правилата, по които ще става това, както и решение за статута на местните организации.

От документите обаче става ясно, че

самостоятелността на структурите ще бъде сведена до нулата

и всички решение ще се взимат от централата в София. Така например е записано, че публичните позиции на местните клонове на „Да(й),България“ задължително преди това ще се пращат до Изпълнителния съвет на движението за одобрение. За да не уплаши съвсем бъдещите си членове, партията е използвала термина „съгласуване“. То пък ще трябва да се извърши в рамките на 24 часа. Това на практика означава, че местният лидер ще трябва да внимава във всяко свое публично изказване, а различното мислене няма да се толерира от Пинокио, както е известен в публичното пространство заради лъжите си проваленият правосъден министър Христо Иванов.

Местните структури също ще имат Изпълнителен съвет и Общо събрание. Парадоксът обаче е във факта, че събранията ще могат да се свикват освен от местния шеф и от Изпълнителният съвет на самото движение. Това пък е лост за саморазправа със станали неудобни местни лидери, които не са изпълнили дадена поръчка на кръга на „Агнешките главички“ или на Прокопиев, проводил дясната си ръка Юри Катанов в т.нар. „другарски съд“ на „Да(й), България“ - контролния съвет. Общото събрание пък е органът, който може да сменя председателя. Решения относно предсрочно прекратяване на мандата на лидера на местната организация могат да се вземат единствено при условие, че са били изрично включени в поканата за свикване на събранието. Така всякакви самоинициативи на обикновените членове са ограничени.

Местна организация пък може да се създаде по инициатива на седем членове на партията в дадена община. За свикване на Учредителни събрания е нужно тези седем души да подадат електронен формуляр, за да се насрочи дата на самото заседание. Изключение се прави за общините с районно деление, каквито са София и Пловдив например. При тях е нужно наличието на седем души за всеки район. Важното е да се отбележи, че районните местни организации ще имат статута на общински.

Председателите на местните структури

ще бъдат с ограничен мандат от две години.

Формацията ще си има и областни координатори. Тази позиция обаче по презумпция е запазена за шефа на общинската организация в областния град, освен ако ръководството в София не реши друго.

Източник: "Монитор"