Когато сме влюбени, тялото ни започва да реагира по различен от нормалния начин. Външните и вътрешните промени вследствие на силното и приятно чувство, което изпитваме в самото начало на една зараждаща се любов, имат своето медицинско и научно обяснение.
Наркотична зависимост или алкохолно опиянение
Според изследванията, да си влюбен поражда усещания, подобни на тези при наркотична зависимост или алкохолно опиянение. Тези усещания се дължат на химикалите, секретирани в мозъка и надбъбречните жлези – допамин, окситоцин, адреналин и вазопресин. Те предизвикват възбуда, привличане, безгрижност.

Изчервяване, изпотяване на дланите и сърцебиене
Това са едни от най-често проявяващите се симптоми, особено в самото начало на връзката, когато тя е на ниво срещи. Трепетът от неизвестното, от това дали ще се представите добре и дали нещата ще потръгнат кара тялото да реагира.

Отделят се хормоните норепинефрин и адреналин, които по същността си са стресови хормони. Те предизвикват ускоряване на пулса и изменения в кожата и потните жлези.

Зениците се разширяват
Зениците се разширяват, когато сме влюбени, заради действието на симпатиковата нервна система. Тя не се контролира волево и сме неспособни да прикрием емоционалната си възбуда, когато погледнем партньора си.

Чувствате се неразположени
При някои хора могат да се появят симптоми на неразположение, когато са силно влюбени. Възможно е да изгубите апетит, да се чувствате неспокойни, да изгубите съня си.

Гласът ви може да повиши височините си
Когато говорите с партньора си, несъзнателно може да повишите октавите на гласа си. Това се случва, за да се опитате подсъзнателно да изразите симпатиите си към него, а и да го подканите да ви отвърне с умиление и любов.

Изследванията показват, че повече от половината проучени жени са склонни да изтъняват гласа си, когато говорят с любимия.

Притеснявате се, когато той/тя не е около вас
Тук отново се намесват механизмите на наркотична зависимост. Когато източникът на допамин, адреналин и окситоцин (вашият партньор) не е около вас, вие започвате да се чувствате зле, тревожни, нервни, стресирани, спохождат ви натрапчиви мисли.

Хормоналният ви баланс се изменя
В началото на връзката хормоните бушуват в буквалния и преносния смисъл. Отделените хормони на стреса, които са в по-големи количества, когато все още съществува тръпката, влияят зле на останалите хормони в тялото.

Кортизолът (хормон на стреса), секретиран от надбъбречната жлеза, се увеличава както при жените, така и при мъжете. Твърде високите му нива обаче крият опасности за здравето.
Още по темата

Любовта всъщност наистина може да разбие сърцето
Дори тази фраза да се употребява в преносен смисъл, съществува и риск от реална заплаха за сърдечното здраве при любовна мъка.

При кризисен момент в любовта (смърт на партньор, болезнена раздяла, развод) съществува риск нивата на стресовите хормони да излязат много над допустимите граници. Това се отразява зле на сърцето. Възможно е да настъпи състоянието стрес-индуцирана кардиомиопатия. Симптомите ѝ силно наподобяват тези при инфаркт.

Либидото е най-силно в началото
Нормално е и всички двойки изпитват това. В началото хормоните са толкова бурни и с повишени нива, че сексът е всичко, за което мислите в началото на връзката. Постепенно с утихването на хормоните и с течение на улягането на връзката желанието за секс намалява. Ето защо много хора бъркат това със загубата на чувства, което всъщност няма нищо общо.